PROJELER
ARAMA
ARA
HIZLI MENÜ
YARIŞMA SONUÇLARI!
Ümraniye’nin İlk Çiğdemi Açtı  Ümraniye'nin İlk Çiğdemi Açtı
Ümraniye ilçesine ait bir endemik bitki türü olan ‘Ümraniye Çiğdemi’, Şubat ayının yaklaşması ile birlikte açtı.

Ümraniye ilçesine ait bir endemik bitki türü olan ‘Ümraniye Çiğdemi’, Şubat ayının yaklaşması ile birlikte açtı.

Ümraniye’nin ilk çiğdemi Şubat ayının yaklaşması ile birlikte hava koşullarının da sıcak gitmesi nedeniyle açtı. Ümraniye ilçesine ait bir endemik bitki türü olan Ümraniye Çiğdemi’ni korumak ve tanıtmak için Ümraniye Belediyesi tarafından iki yıl önce Ümraniye Çiğdem Araştırma Eğitim ve Koruma Merkezi kurulmuştu. Bu merkezin bahçesinde koruma altına alınan çiğdemlerden ilki Şubat ayının yaklaşması ile birlikte açtı.

Ümraniye Çiğdem Araştırma Eğitim ve Koruma Merkezi’nde görev yapan Ziraat Mühendisi Arzu Tamer, “Ümraniye’de mevsimin ilk çiğdemi açtı. Genelde Şubat ayının ilk haftasında açar. Tabi bu havaya bağlı olarak değişiyor ama zaten o döneme geldik. İlk çiğdem açtı. Burada 90 tane çiğdem soğanı bulunuyor. Diğerleri de zaman içerisinde Şubat ayında açmaya başlayacak. Şubat ve Mart dönemi çiçeklenme dönemi çiğdemin. Bu süreçte tabi ki bahçemiz Ümraniye çiğdemleri ile dolacak” dedi.

Araştırma merkezi ile ilgili de bilgi veren Ziraat Mühendisi Tamer, “Biz Ümraniye Çiğdemi’nin araştırılması ve tanıtımı ile ilgili çalışıyoruz. İlk başta öğrenciler hedef kitlemiz. Ortaokul 5. Sınıf öğrencilerini buraya misafir oalrak alıp çiğdemin tanıtımı, çoğaltılması ve yaşatılması hakkında bilgi veriyoruz. Çiğdemlerin açması ile birlikte öğrencilerin bahçe içerisinde açan çiğdemleri de görme olanakları olacak” şeklinde konuştu.

Tarih : 28 Ocak 2020
T.C. Ümraniye Belediye Başkanlığı -- Copyright 2014 ©beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari