PROJELER
ARAMA
ARA
HIZLI MENÜ
Ümraniye’de Geleneksel Okçuluk Konuşuldu Ümraniye'de Geleneksel Okçuluk Konuşuldu
Ümraniye Belediyesi’nin kültür-sanat etkinlikleri kapsamında düzenlediği söyleşi programında Abdulmuttalip Salman ve Mahmut Hüdayi Yüksel gençlerle bir araya geldi.

Ümraniye Belediyesi’nin kültür-sanat etkinlikleri kapsamında düzenlediği söyleşi programında Abdulmuttalip Salman ve Mahmut Hüdayi Yüksel gençlerle bir araya geldi.

Kültürden sanata, eğitimden spora birçok dalda başarılı çalışmalara imza atan Ümraniye Belediyesi, vatandaşları birbirinden güzel ve verimli etkinliklerle buluşturmaya devam ediyor. Her sezon, Ümraniyelileri yeni isimlerle tanıştıran Ümraniye Belediyesi; Söyleşi ve Konferanslar başlığı altında Abdulmuttalip Salman ve Mahmut Hüdayi Yüksel’i Ümraniye Kültür ve Sanat Merkezi’nde ağırladı.

Geleneksel Okçuluk hakkında, detaylı bilgi veren Salman konuyla ilgili şunlara değindi; “Türk kültürünün geçmişinde okçuluk büyük öneme sahip olmuştur. Orta Asya’da geçim kaynağı ve askeri tatbikat niteliği olan sürek avları, Türk atlı okçuluğunun gelişmesini sağlamış; Türkler bu becerilerini Orta Asya’dan Anadolu’ya taşımışlar” dedi.

Konuşmacı olarak katılan bir diğer isim ise Mahmut Hüdayi Yüksel oldu. Yüksel; “Savaşçılık, avcılık ve sporculuk gibi alanların dışında sosyal alanlarda da okçuluk önem teşkil etmiştir. Örneğin askeri bayramlarda, dinsel törenlerde çeşitli sportif okçuluk yarışmaları toplumsal hayatta yer almıştır. Avrasya coğrafyasında göçebe yaşayan Türklerin ok ve yay yapımında kullanılan özel malzeme ve teknikleri gizli bir şekilde usta çırak yoluyla nesilden nesile aktarması, teknolojik fark sayesinde yerleşik halklara karşı Türklere üstünlük sağlamış ve silah üreticisiyle ailesine sosyal yaşamda seçkinlik kazandırmıştır” diyerek konuşmasını noktaladı.

Geleneksel Okçuluk kıyafetlerinin slayt gösterimi ile desteklendiği söyleşi, Salman ve Yüksel’in katılımcıların sorularını yanıtlamasıyla son buldu.

Tarih : 10 Kasım 2017
T.C. Ümraniye Belediye Başkanlığı -- Copyright 2014 ©beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari