PROJELER
ARAMA
ARA
HIZLI MENÜ
Ümraniye’de Aşure Kazanları Kaynamaya Başladı Ümraniye'de Aşure Kazanları Kaynamaya Başladı
Başkan Hasan Can, her yıl olduğu gibi bu yıl da yaklaşık 60 bin kişiye aşure dağıtacak olan Ümraniye Belediyesinin çalışmalarını; A Haber, Star TV, TGRT, 24 TV, Akit TV, Çay TV, İHA, DHA ve AA’ya anlattı.

Başkan Hasan Can, her yıl olduığu gibi bu yıl da yaklaşık 60 bin kişiye aşure dağıtacak olan Ümraniye Belediyesinin çalışmalarını; A Haber, Star TV, TGRT, 24 TV, Akit TV, Çay TV, İHA, DHA ve AA’ya anlattı.

A Haber’in canlı yayın konuğu olup; Star TV, TGRT, 24 TV, Akit TV, Çay TV, İHA, DHA ve AA’ya röportaj veren Başkan Hasan Can; “Her sene 60 kazan kaynatıyor, 17 çeşitle hazırladığımız aşuremizin dağıtımını 35 mahallemizi kuşatacak şekilde yapıyoruz. Ayrıca Bosna-Hersek’teki kardeş şehrimiz Fojnica’da da aşure ikramımız oluyor” dedi.

Aşure’nin tarihçesi ve yapılışı hakkında bilgiler veren, Muharrem ayının öneminden ve tarihte bu ayda gerçekleşen önemli hadiselerden bahseden Başkan Hasan Can; “Kerbelâ hadisesi yüreğimizi dağlayan, kabullenemeyeceğimiz bir hadisedir. Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’in torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in şehit edildiği bu ayda; geçmişten günümüze hepimizin evlerinde aşure pişer. Pişiremeyen evlerimize de bizler götürüyoruz” dedi. 10 gün boyunca ilçede aşure kazanlarının kaynayacağını söyleyen Başkan Hasan Can; “Herkesin Muharrem ayı mübarek olsun” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Programın ardından, pişirilen aşureler Ümraniye Belediye binası önünde personele ve  ilçedeki vatandaşlara ikram edildi.

 

Tarih : 29 Eylül 2017
T.C. Ümraniye Belediye Başkanlığı -- Copyright 2014 ©beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari