PROJELER
ARAMA
ARA
HIZLI MENÜ
Ümraniye Belediyesi Tarafından Kadınlara Yönelik Bir Umut Bir Ufuk Projesi Kapsamında Verilen Eğitimler Devam Ediyor Ümraniye Belediyesi Tarafından Kadınlara Yönelik Bir Umut Bir Ufuk Projesi Kapsamında Verilen Eğitimler Devam Ediyor
Ümraniye Belediyesi, TOGEM-DER ve İŞKUR ortaklığında ülkelerini savaş nedeniyle terk etmek zorunda kalan Suriyeli kadınları kapsayan “Bir Umut Bir Ufuk Projesi” kapsamında Meslek Edindirme Kurslarında verilen dil ve meslek eğitimleri devam ediyor.

Ümraniye Belediyesi, TOGEM-DER ve İŞKUR ortaklığında ülkelerini savaş nedeniyle terk etmek zorunda kalan Suriyeli kadınları kapsayan “Bir Umut Bir Ufuk Projesi” kapsamında Meslek Edindirme Kurslarında verilen dil ve meslek eğitimleri devam ediyor.

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın göreve başlamasıyla ivme kazanarak standartları yükselen Meslek Edindirme Kursları, Ümraniyeli binlerce kadına el becerisi kazandırarak, onları meslek sahibi yaptı. Ümraniyeli kadınların toplumsal hayatın içinde olmasına büyük katkı sağlayan ve yılda yaklaşık 1500 kadına eğitim verilen Meslek Edindirme Kursları şimdi de Ümraniye’deki Suriyeli misafirleri ağırlıyor. Kadınlar için büyük bir öneme sahip olan bu kursların açılış töreni ise, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşmişti.

Ümraniye Belediyesi, Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEM-DER) ve İŞKUR ortaklığında düzenlenen “Bir Umut Bir Ufuk Projesi” kapsamında Suriyeli kadınların mesleki eğitimi, psikolojik desteği, istihdamı ve topluma uyumunun hedeflendiği Meslek Edindirme Kurslarında Türkçe eğitiminin yanı sıra; dikiş, aşçı yardımcılığı, kuaförlük, bilgisayar, çocuk bakıcılığı, hediyelik eşya hazırlama, hasta ve yaşlı refakatçisi gibi 7 branşta haftanın beş günü Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı mahallelerde bulunan kültür merkezlerinde 90 Suriyeli ve 69 Ümraniyeli kadın olmak üzere toplamda 159 kişiye yönelik eğitimler verilerek hem el becerilerini geliştirmeleri hem de aynı ortamda sosyalleşmeleri sağlanıyor. Meslek Edindirme Kurslarında verilen dil ve meslek eğitimiyle Suriyeli kadınların toplumsal hayata uyum sağlaması, el becerileri kazanması ve dolayısıyla psikolojik desteği amaçlanıyor. 7 Türkçe öğretmeni ve 8 branş öğretmeninin görevlendirildiği eğitimlerde, Mehmet Akif Kültür Merkezi’ne kuaför sınıfı, Aliya İzzet Begoviç Kültür Merkezi’ne ise mutfak yapıldı. Tüm eğitim alan öğrencilerin malzeme ve materyalleri ise Ümraniye Belediyesi tarafından temin ediliyor.

Ümraniye Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarında eğitimciler tarafından verilen branşlar, kurs merkezleri ve ders günleri ise aşağıdaki gibidir;

 

 

 

 

Tarih : 28 Aralık 2017
T.C. Ümraniye Belediye Başkanlığı -- Copyright 2014 ©beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari