PROJELER
ARAMA
ARA
HIZLI MENÜ
Ramazan Ümraniye’de Dolu Dolu Yaşandı Ramazan Ümraniye'de Dolu Dolu Yaşandı
İstanbul’da Ramazan geldiğinde akla gelen ilk ilçelerden biri olmayı başarmış Ümraniye, bu yılda Ramazan’ın bereketini, manevi atmosferini ve kültürel zenginliğini teneffüs etmek isteyenlerin ortak adresi oldu.

İstanbul’da Ramazan geldiğinde akla gelen ilk ilçelerden biri olmayı başarmış Ümraniye, bu yılda Ramazan’ın bereketini, manevi atmosferini ve kültürel zenginliğini teneffüs etmek isteyenlerin ortak adresi oldu.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da dopdolu bir Ramazan ayı programı hazırlayan Ümraniye Belediyesi, vatandaşların Ramazan ayını en iyi şekilde idrak edilebilmesini sağladı. Ümraniye Belediyesi, Ramazan ayı boyunca 5 ayrı noktada her gün on binlerce kişiye iftar yemeği verdi. Ayrıca 16 farklı lokasyonda Mahalle İftarları vererek ilçe sakinlerini aynı sofrada bir araya getirdi. Ümraniye Belediyesi ayrıca hemşehri derneklerini bu yıl da Nikâh Sarayı Sultan Salonunda iftar programlarında ağırladı. Bunun yanında Hekimbaşı Çardak Restoran’da yaşlı ve engelli iftarı, Bilge Çocuk iftarı, şehit yakınları ve gaziler iftarı gerçekleştirildi. Ümraniye Belediyesi bu yıl toplamda 200 bini aşkın kişiye sofra kurdu. İftara yetişemeyen vatandaşlara ise ezan öncesi iftariyelikler dağıtıldı. Bu yılki teması Misak-ı Millî olan, Ümraniye Santral Etkinlik Alanı’nda kurulu olan dev çadırda ise yapılan Ramazan etkinliklerinde çok sayıda çocuk programları, tiyatro oyunları, sahne gösterileri ve söyleşilerle Ümraniyeliler hoşça vakit geçirdi. Akit TV Ramazan ayı boyunca iftar ve sahur programlarını Tarihî Hekimbaşı Av Köşkü’nden canlı olarak gerçekleştirdi.

Büyük Ümraniye İftarı Başbakan Binali Yıldırım’ın Katılımıyla Gerçekleşti

Ümraniye Belediyesi, Ramazan ayı boyunca birlik beraberlik ve kardeşliğin sembolü olan mahalle iftarlarının yanı sıra; Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla Ramazanın son gününde büyük Ümraniye iftarı Alemdağ Caddesi’nde binlerce kişinin katılımıyla yapıldı.

Geleneksel Mahalle İftarları 16 Farklı Noktada Yapıldı

On binlerce kişiyi aynı sofrada buluşturarak birlik ve beraberlik duygusunu pekiştirmeyi amaçlayan Ümraniye Belediyesi bu yıl 16 Mahalle İftarı gerçekleştirdi. Ayrıca Alemdağ Caddesi’nde sahur ve iftar sofraları kuran Ümraniye Belediyesi binlerce vatandaşı sahurun bereketiyle aynı sofrada bir araya getirdi.

5 Noktada Her gün On Binlerce Kişiye İftar Verildi

Ümraniye Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayı boyunca, ilçenin çeşitli noktalarında bulunan düğün salonlarında her gün on binlerce kişiye iftar yemeği verdi.

Dernek İftarları Bu Yıl da Nikâh Sarayında Gerçekleşti

Ümraniye Belediyesi bu yıl da hemşehrileri Nikâh Sarayı Sultan Salonunda bir araya getirdi. Belediye bu iftarlarla hemşehrileri aynı sofrada buluşturarak birlik, beraberlik ve kardeşlik duygusunu tattırdı. Düzenlenen hemşehri iftarları ise şöyle: Şile-Ağva, Ordu, Sivas, Rumeli, Çorum, Serhat İlleri, Van, Bolu, Yozgat, Rize, Çemişgezek, Erzurum, Giresun, Kastamonu, Çankırı, Bayburt, Bingöl, Gümüşhane, Balıkesir, Sinop, Mersin, Samsun, Ağrı, Tokat, Malatya, Çankırı, Siirt, Artvin ve Erzincan dernekleri.

Ümraniye Belediyesi Bu Ramazan'da Kimsesizlerin Kimsesi Oldu

Ümraniye Belediyesi Ramazan ayı boyunca ilçedeki ihtiyaç sahiplerini unutmayarak Halil İbrahim Sofrası Aşevi’nde pişen 4 çeşit sıcak yemeği ihtiyaç sahiplerinin sofrasına götürdü. Ayrıca ilçede bulunan ihtiyaç sahipleri belediye tarafından verilen sosyal destek kartlarıyla 3 farklı noktada bulunan sosyal marketlerden diledikleri gibi alış veriş yaptı. Bunun yanında Ümraniye’deki yetim ve öksüzler de her Ramazan olduğu gibi bu yıl da, Ümraniye Belediyesi tarafından tepeden tırnağa giydirildi.

6 Farklı Noktada İftariyelik Dağıtıldı

Ümraniye Belediyesi iftara yetişemeyen vatandaşlara ezan öncesi iftariyelik dağıttı. Dağıtımın yapıldığı noktalar ise şöyle: Metro Ümraniye, Çarşı (TRT Lojmanları) ve Yamanevler istasyonları çıkışları, Cevherağa Camii önü, Dr. Sadık Ahmet Parkı önü ve Hanımeli Çarşısı karşısındaki otobüs durağı.

Tiyatro Oyunları, Gösteriler Ve Sohbetler Santral Etkinlik Alanı’nda Yapıldı

Ümraniye Belediyesi, Ramazan’da Ümraniyelilere yönelik çok sayıda etkinliğin yer aldığı özel bir program hazırladı. Ramazan ayı boyunca Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, M. Fatih Çıtlak, Ömer Döngeloğlu, Vehbi Vakkasoğlu ve Yavuz Bahadıroğlu’nun da aralarında bulunduğu önemli isimler vatandaşlarla bir araya geldi.  Ahmet Özhan, Mustafa Demirci, Ahmet Hakan Karagül, Sami Savni Özer, Sufi Meşk, Mavera Topluluğu, Mehmet Kemiksiz, Yavuz Değirmenci, Kerkük İlahi Grubu, Hüseyin Süer, Sufi Devran ve Tekke İlahileri de etkinlik kapsamında konserler verildi. Ay boyunca iftar öncesi çocuklar için 5 adet Hacivat-Karagöz Gölge Oyunu ve 24 adet de tiyatro oyunu sahnelendi.

Hemşehri Dernekleri Bu Yıl da Etkinliklerde Buluştu

Ümraniye Belediyesi tarafından hazırlanan etkinlik alanındaki hemşehri stantlarıyla Anadolu’nun farklı yörelerine ait kültürler, Ramazan gecelerinde Ümraniye’de sergilendi. Alanda yer alan stantlarda dernekler kendi yöresel ürünlerini ve kültürlerini tanıttı. Etkinlikler kapsamında Şile-Ağva, Ordu, Sivas, Rumeli, Çorum, Serhat İlleri, Van, Bolu, Yozgat, Rize, Çemişgezek, Erzurum, Giresun, Kastamonu, Çankırı, Bayburt, Bingöl, Gümüşhane, Balıkesir, Sinop, Mersin, Samsun, Ağrı, Tokat, Malatya, Çankırı, Siirt, Artvin ve Erzincan dernekleri etkinlik alanında kurulan stantlarda hemşehrilerini ağırladı.

Akit TV Ümraniye’den Yayın Yaptı

Akit TV bu yıl da iftar ve sahur programlarını canlı olarak Ümraniye’de bulunan Tarihî Hekimbaşı Av Köşkü’nden gerçekleştirdi. Ayrıca Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can bazı programların canlı yayın konuğu oldu.

Başkan Hasan Can: “Ümraniye’de Barış ve Kardeşlik İklimi İçerisinde Bir Ay Geçirdik”

Ramazan’ın rahmet ve bereket ayı olduğunu belirten Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, belediye olarak düzenledikleri etkinliklerle Ümraniyelilerin Ramazanı en iyi şekilde değerlendirdiklerini amaçladıklarını söyledi. Başkan Hasan Can: “Kardeşlik ve yardımlaşma duygularının yoğunlaştığı bu güzel ayda, Ümraniyeli kardeşlerimize mutlu, huzurlu ve anlamlı bir Ramazan yaşatmak için biz de çeşitli etkinlikler hazırladık. Çok şükür barış ve kardeşlik iklimi içerisinde bir ay geçirdik. Rabbim daha nice kadir gecelerine, Ramazanlara ulaşmamızı nasip etsin. Ramazan Bayramınızı şimdiden tebrik ediyor, tüm İslam Alemine hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

Tarih : 14 Haziran 2018
T.C. Ümraniye Belediye Başkanlığı -- Copyright 2014 ©beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari