PROJELER
ARAMA
ARA
HIZLI MENÜ
Bosna Hersek Orta Kantonu Başbakanı Tahir Lendo ve Beraberindeki Heyet Ziyaretlerinin Üçüncü Gününde Ümraniye Tantavi Sosyal Tesisleri’nde Ağırlandı Bosna Hersek Orta Kantonu Başbakanı Tahir Lendo ve Beraberindeki Heyet Ziyaretlerinin Üçüncü Gününde Ümraniye Tantavi Sosyal Tesisleri'nde Ağırlandı
Bosna Hersek Orta Kantonu Başbakanı Tahir Lendo ve Beraberindeki Heyet Ziyaretlerinin Üçüncü Gününde Ümraniye Tantavi Sosyal Tesisleri’nde Ağırlandı

Ümraniye Belediyesi tarafından ağırlanan ve İstanbul ile Ümraniye’de birçok yeri ziyaret eden Bosna Hersek Orta Kantonu Başbakanı Tahir Lendo, Bakanlar ve Belediye Başkanlarından oluşan heyet, ziyaretlerinin üçüncü gününde Tantavi Sosyal Tesislerinde yemekli bir programda ağırlandı.

Bosna’da Fojnica ve Stari Grad olmak üzere iki kardeş şehri bulunan ve buralarda da sürekli çeşitli hizmetlerde bulunan Ümraniye Belediyesi, Bosna Hersek Orta Kantonu Başbakanı Tahir Lendo ve beraberindeki heyeti ağırlamaya devam ediyor. Ziyaretleri süresince ilk olarak Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu’nu makamında ziyaret eden heyet, ardından Ümraniye Belediyesini ziyaret etti. Misafirlerini makamında ağırlamadan önce; 15 Temmuz’da tankın ezdiği ve o günü unutturmamak adına belediye binası bahçesinde sergilenen aracı tanıtan Başkan Hasan Can, daha sonra Ümraniye Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezinde sergilenen Bosna-Hersek konulu sergiyi, belediye binasını ve belediye meclis salonunu gezdirdi. Ardından misafirlerini makamında ağırlayan Başkan Hasan Can, misafirlerine sahip olduğu Bosna Berat Nişanı’nı ve kendisine veriliş sürecini de anlattı. Akşam da heyet, Ümraniye Hekimbaşı Tarihî Av Köşkü’nde ağırlandı.

Ziyaretlerinin üçüncü gününde belediyedeki birçok birimi gezerek, çalışanlarla sohbet eden ve çalışmalar hakkında bilgi alan heyet, Ümraniye Belediyesi Çiğdem Restoranda da yemek yedi. Ardından cuma namazı sonrasında vatandaşlara çorba ikramının yapıldığı programa katılan heyet, son olarak Ümraniye Tantavi Sosyal Tesislerinde akşam yemeğinde ağırlandı. Programa Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ve Eşi Saliha Can’ın yanı sıra; Bosna Hersek Orta Kantonu Başbakanı Tahir Lendo, Sağlık Bakanı Nikola Grubesiç, Maliye Bakanı Zoran Markovic, Eğitim Bakanı Katica Çerkez, Adalet Bakanı Jozo Budeş, Sanayi Bakanı Sedzad Milanovic, Orman, Su ve Tarım Bakanı Salkan Merdzanic, Fojnica Belediye Başkanı Sabahudin Klisura, Gornji Vakuf Belediye Başkanı Sead Çauseviç, AK Parti Ümraniye İlçe Kadın Kolları Başkanı Hülya Taşçı, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları ve Ümraniye Belediye Birim Müdürleri katıldı.

Programda bir konuşma yapan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, “Hepinizden fevkalade memnun olduk. Hepinizden Allah razı olsun.  Eminim ki, Salkan Bey’in önerisiyle bizi tercih ettiniz. İstanbul’da bizim misafirimiz oldunuz. Çok teşekkür ederim. Yaklaşık 13 yıl önce Salkan Bey’le tanıştık. O günden beri de iki kardeş gibi dostuz. Bosna’da her zaman kendimizi evimizde gibi hissettik. Salkan Bey, Eyalet Kanton Bakanı olunca yerine gelen Sabahudin kardeşimizde bizimle aynı şekilde çok uyumlu” dedi. Başkan Hasan Can, “Daha önce çeşitli toplantılarda karşılaştığımız Kanton Başbakanımız Tahir Bey’i ve heyetini İstanbul’da, Ümraniyemizde ağırlamak bizim için bir onur. Çünkü Balkanlar Türkiye için önemli bir ülke. Balkanlar ne kadar huzurlu olursa, biz Türkiye’de o kadar huzurlu oluruz. Bu geçmişte de öyleydi, şimdi de öyle. Eminim ki, Balkanlardaki, ülkeler açısından da Türkiye çok önemlidir. Sadece Osmanlı döneminde değil, Osmanlıdan ayrıldıktan sonra da Balkanlarla münasebetlerimiz hep sıcak olmuştur. 1900’lü yılların başında Balkanlar, Osmanlı’dan ayrılmıştı. Bosna’dan ayrılmıştı. Ama buna rağmen I. Dünya Savaşı’nda, Çanakkale Savaşında tam 50 bin Balkan gönüllüsü bizimle birlikte aynı cephede savaş vermişti. Ve bunların bir kısmı da Osmanlı askerleriyle birlikte şehit olmuştu. Tarihten gelen bu bağ sebebiyle bu dostluklar daha büyük anlam taşıyor” dedi. 15 Temmuz hain Darbe Girişiminden de bahseden Başkan Hasan Can, “Darbe teşebbüsünü bizzat yaşayan ve Ümraniye’yi darbeye karşı organize eden, köprüye ve Altunizade’ye yığan biriyim. O darbe girişiminde Ümraniye’den 8 kişi şehit oldu. 120 civarında da yaralı gazimiz var. Hala yataktan kalkamayan gazilerimiz var. Ve bunların hiçbirisi keşke orada olmasaydık demiyorlar. İyi ki gidip gazi olduk diyorlar” dedi. Başkan Hasan Can, Güneydoğu’da, Suriye’de askerlerin terörle ciddi mücadele ettiğine de değinerek, “Umarım sizleri güzel ağırlamışızdır. Sizleri her zaman bekleriz” diyerek konuşmasını bitirdi.

Orman, Su ve Tarım Bakanı Salkan Merdzanic, “Eskiden olduğu gibi bugün de bütün Bosna Orta Kantonu dostunuzdur. Herşey için teşekkür ederiz” dedi.

Sağlık Bakanı Nikola Grubesiç ise, “Sıcak karşılamanızdan dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum. Birçok şehir gezdim ancak İstanbul gibi mimari de ve temizlik konusunda bu kadar gelişmiş bir ülke görmedim. Bana yaşattığınız bu kısa maceradan dolayı sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

Eğitim Bakanı Katica Çerkez yaptığı konuşmada, Bosna’da bulunan birçok okulda Türkçe dersi verdiklerini söyleyerek, “Türkiye ile ilişkilerimizi daha da geliştirmek istiyoruz” dedi.

Fojnica Belediye Başkanı Sabahudin Klisura kısa bir konuşma yaparak, “Kendi adıma bizleri çok iyi ağırladığınız için teşekkür ediyorum. Bu heyetimizin bizim Ümraniye Belediyesi gibi nasıl bir kardeşimiz olduğunu gördükleri için de çok büyük gurur duyuyorum” dedi.

Bosna Hersek Orta Kantonu Başbakanı Tahir Lendo, “İyi bir ev sahibi olarak yaptığınız herşey için sizlere çok teşekkür ediyorum. Bunların hiçbirini unutmayacağız. Sizlerin de söylediği gibi Türkiye ne kadar güçlüyse, bizde o kadar güçlüyüz. Birlikte yürümek, kalkınmak ve gelişmek için Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanmasını çok istiyoruz” dedi. Ümraniye Belediyesi’nin; yönetim, toplum, halkla ilişkiler ve kurumlarla olan ilişkilerinde çok başarılı olduğuna vurgu yaparak konuşmasına devam eden Bosna Hersek Orta Kantonu Başbakanı Tahir Lendo, “Ümraniye Belediyesi’nde mükemmel bir düzen örneği gördük. Bizler bunu daha önce hiçbir yerde görmedik. Başardığınız her şey için halkımız adına sizleri bir kez daha tebrik ediyoruz. İnşallah sizleri de Bosna’da misafir ederiz” diyerek konuşmasını noktaladı.

Konuşmaların ardından Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Bosna Hersek Orta Kantonu Başbakanı Tahir Lendo’ya, Ümraniye Belediyesi Meslek Edindirme Kurs hocaları tarafından yapılan klasik tezhipli besmele tablo takdim etti. Başkan Hasan Can, beraberindeki heyete ise, Ümraniye Belediyesi Meslek Edindirme Kurs hocaları tarafından yapılan yaldız işlemeli ikili çay fincan takımı ile Ümraniye Çiğdemi motifli çini plaket hediye etti.

Bosna Hersek Orta Kantonu Başbakanı Tahir Lendo da Başkan Hasan Can’a, Merkez Bosna Kantonu’nun Başkenti Travnik simgeli tablo hediye etti. Fojnica Belediye Başkanı Sabahudin Klisura, Başkan Hasan Can’a cam kase hediye ederken, Gornji Vakuf Belediye Başkanı Sead Çauseviç’te kahve değirmeni hediye etti.

Program çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.

 

Tarih : 12 Mayıs 2018
T.C. Ümraniye Belediye Başkanlığı -- Copyright 2014 ©beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari