PROJELER
ARAMA
ARA
HIZLI MENÜ
Başkan Hasan Can, Bosna-Hersekli Öğretmen ve Öğrencileri Ağırladı Başkan Hasan Can, Bosna-Hersekli Öğretmen ve Öğrencileri Ağırladı
Ümraniye Belediyesi, Travnik, Gornji Vakuf ve Fojnicalı öğrencileri bu yıl da ağırladı. Belediyenin, kardeş şehir Fojnica’da yaptırdığı Fojnica Belediyesi Ümraniye Kültür Merkezi’nde Türk Dili Eğitimi alan her yaştan öğrenciye hem Türk kültürünü tanıması hem de Türk dili için pratik yapmasını sağlamak amacıyla İstanbul ve Bursa gezdiriliyor. Bu kapsamda Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, İstanbul’a gelen öğretmen ve öğrencileri belediyede ağırladı.

Ümraniye Belediyesi, Travnik, Gornji Vakuf ve Fojnicalı öğrencileri ağırladı. Belediyenin, kardeş şehir Fojnica’da yaptırdığı Fojnica Belediyesi Ümraniye Kültür Merkezi’nde Türk Dili Eğitimi alan her yaştan öğrenciye hem Türk kültürünü tanıması hem de Türk dili için pratik yapmasını sağlamak amacıyla İstanbul ve Bursa gezdiriliyor. Bu kapsamda Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, İstanbul’a gelen öğretmen ve öğrencileri belediyede ağırladı.

Ümraniye Belediyesi kardeş şehri Fojnica’yla kültürel bağlarını güçlendirmeye devam ediyor. Bu kapsamda belediyenin kardeş şehir Fojnica’da yaptırdığı kültür merkezinde Türk Dili Eğitimi alan Travnik, Gornji Vakuf ve Fojnicalı her yaştan öğrencinin hem Türk kültürünü tanıması hem de Türk dili için pratik yapmasını sağlamak amacıyla İstanbul ve Bursa’da çeşitli gezileri içeren bir program düzenlendi.

İstanbul’a gelen öğretmen ve öğrenciler ilk olarak Ümraniye Belediyesi Tantavi Sosyal Tesisleri’nde ağırlandı. Gezinin ikinci gününde ise öğretmen ve öğrenciler, Ümraniye Belediyesi Kültür Merkezi’ndeki Bosna’yı konu alan resimlerden oluşan sergiyi gezerek, ardından da Çiğdem Restoran’da ağırlandı. Daha sonra misafirler, Belediye Meclis Salonu’nda Ümraniye Belediyesi tarafından yapılan ve Çanakkale’yle ilgili ilk çizgi film olma özelliği taşıyan Çanakkale Geçilmez çizgi filmi izleyerek, hep birlikte kumaş üzerine tahta baskı ile çeşitli motifler çizerek kendilerine çanta ve bandana yaptılar. Ardından öğretmenler ve öğrenciler, Başkan Hasan Can ile bir araya geldi. Ziyarette Fojnica Belediyesi Meclis Üyesi Salih Softić, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Türkân Öztürk, Ümraniye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Emre Erkovan, Bosna-Hersekli öğretmenler ve öğrenciler de bulundu.

Öğrencilerle bir araya gelerek onlarla yakından ilgilenen Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can yaptığı konuşmada, “Öncelikle hepiniz hoş geldiniz. Sizleri Türkiye’de, İstanbul’da ve Ümraniye’de ağırlamak bizleri çok mutlu ediyor” dedi. Başkan Hasan Can, 1996’da kardeş şehirleri olan Fojnica ile kendilerinin yönetime geldiği 2004’ten sonra sağlam ilişkiler kurulduğunu; sadece iki belediyenin kardeşliklerinden ziyade Bosna’da kişisel dostluklar kurduğunu da anlattı. Fojnica Belediyesi Ümraniye Kültür Merkezi’nden de bahseden Başkan Hasan Can, “Öğrencilerimizin burada Türkçe eğitim almaları bizleri çok mutlu ediyor” diyerek Bosna Hersek ile Türkiye’nin kardeşliğinin 500 yılı aşkın devam ettiğini söyledi. Başkan Hasan Can, “Bosna’nın birçok dostu olabilir fakat ilk dostu Türkiye’dir. Sizler bugünü anlayacak, dünü hiç unutmayacak ve yarını bu şekilde inşa edeceksiniz. Yarına dostlarınızı kucaklayarak yürüyeceksiniz. Geziden sonra siz de göreceksiniz ki İstanbul’un ya da Bursa’nın Bosna’dan bir farkı yok. Biz birbirimize kimsenin koparamayacağı tarihî ve kültürel bağlarla bağlıyız” dedi. Srebrenitsa Katliamından da bahseden Başkan Hasan Can; “Kinlenmeyecek, ama bunları unutmayacaksınız. Hepiniz tekrar İstanbul’a, Ümraniye’ye hoş geldiniz” diyerek konuşmasını bitirdi.

Konuşmaların ardından Bosna-Hersekli öğretmenler, Başkan Hasan Can’a Travnik Medresesi ile Travnik Kalesi’nin bakır işçiliğiyle yapıldığı bir tablo ve Bosna Kahvesi takdim ettiler. Daha sonra tüm misafirler, güneşin batışını seyretmek için Çamlıca Tepesi’ni ziyaret ettiler. 19 Temmuz’da gidecek olan misafirler, bir hafta sürecek olan gezi programında İstanbul ile Bursa’nın çeşitli yerlerini kapsayan geziye de katılacaklar.

Tarih : 12 Temmuz 2018
T.C. Ümraniye Belediye Başkanlığı -- Copyright 2014 ©beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari