PROJELER
ARAMA
ARA
HIZLI MENÜ
Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü
Sosyal Destek Hizmetleri Müdürü
Halit TOK
(+90) 216 443 56 00 -1481
(+90) 216 443 56 55
Küçüksu Cad No 133(Aşevi) Atatürk Mah. Fatih Sultan Mehmet Cad. No: 63 PK.34761

Ümraniye Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü 03.04.2007 tarihli 45 sayılı Meclis Kararı ile kurulmuş olup, 07.12.2016 tarih ve 2016/161 sayılı Meclis Kararı ile Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü olarak değişmiştir. Müdürlüğümüzün misyonu gerçek ihtiyaç sahibini yerinde tespit ederek ihtiyaçlarına binaen yardım edilmesini sağlamaktır.

Vizyonu ise ilgi ve yardıma muhtaç tüm ihtiyaç sahibi hemşerilerimizin zor günlerinde ellerinden tutmak, dara düştükleri anda Belediye olarak elimizden geleni yapmaktır.

Yetim öksüz çocuklar, kimsesiz yaşlılar, dul bayanlar, engelli anneleri, şehit ve gazi aileleri çok zor şartlarda hayatını idame ettirmeye çalışan, tutunacak hiçbir dalı kalmayan, yakınlarının dahi arayıp sormadığı, tüm kapılarının kapandığı umutlarını tamamen yitiren kimsesizler bizim baş tacımızdır...

Büyük hassasiyetle üzerinde durduğumuz yardımlarımızla, ihtiyaç sahibi aileleri buluşturmak ise asli görevimizdir. İnsanlara ihtiyaç duydukları insani yardımı ulaştırarak onurlu bir yaşam sunmaya talibiz.

Tüm bu konularla ilgili incelemeleri büyük bir hassasiyetle yapan, Müdürlük bünyesine gelen müracaatları en ince ayrıntısına kadar değerlendiren, tahkik ettiği konuyu bir yerden değil birkaç yerden araştıran, diğer kurum ve kuruluşlarla irtibatta olan Sosyal Destek  Hizmetleri Müdürlüğü bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalarla ilgili donanımlı ve detaylı bir veri tabanına sahiptir.

YARDIM SANDIĞI

Ümraniye Belediyesi Yardım Sandığı 1 Nisan 2004 tarihinde 1580 Sayılı Belediye Kanununun 15.maddesinin 71.fıkrasında belirtilen hususlar dâhilinde Sayıştay’dan alınan onay ve Belediye Başkanlığı oluru sonucunda Belediye adına her türlü sosyal yardım başvurularını alarak kanun, mevzuat ve yönetmeliğe uygun şekilde yardımların yapılması ve yardımların ulaştırma işini organize eden birimdir.

Ümraniye İlçe sınırları içerisinde ikamet eden ihtiyaç sahibi ailelere, nakdi ve ayni yardım yapılarak vatandaşlarımızın Sosyal Refah düzeyine ulaşmalarına destek olunmaktadır. İhtiyaç sahiplerinin yaptığı başvurular neticesinde tahkikat ekiplerimiz Sosyal İnceleme Raporları tanzim ederek bu raporlar sonucunda değerlendirmeler yapılır. 

Müracaat ve Danışma Hizmeti

İhtiyaç Sahibi Ailelerin müdürlüğümüze bizzat gelmeleri, 444 9 822 nolu danışma hattımız üzerinden ya da e-mail, muhtarlıklar ve çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları (STK) vesilesi ile  ulaşmaları sonucu başvuruları işleme alınmaktadır. Vatandaşlarımızın müracaat işlemleri tamamlandıktan sonra mahallelere göre tasnif edilip saha çalışma ekiplerimize teslim edilerek şahsın ekonomik ve sosyal durum tespit süreci başlatılır.

Saha Çalışması

Müdürlüğümüz tarafından görevlendirilen tahkikat personellerimiz, müraacatları alınan vatandaşların  adreslerine ziyaret gerçekleştirmektedirler. Vatandaşın sosyal ve ekonomik durumu hakkında komşularından, çevre esnaftan, mahalle muhtarlarından bilgi alarak, bunların sonucunda da vatandaş ile bizzat ikametgâhında görüşerek, haklarında sosyal inceleme raporu tanzim edilmektedir.

Veri Girişi

Sosyal yardıma başvuran kişi ve hanelere ilişkin verilerin toplanması, kaydedilmesi, engelli, yaşlı, şehit, gazi, yetim ve ihtiyaç sahibi ailelerin veri tabanlarının oluşturulması, yardım bilgilerinin bütüncül bir şekilde yönetilmesi ve vatandaşa yönelik hizmetlerde kalite, etkinlik ve verimlilik artışının sağlanması amacıyla 2011 yılında Web tabanlı veri girişi sistemine geçilmiştir.

Veri girişi personel performans hedefleri, iş kapasitesi ve faaliyet alanlarını dikkate alarak günlük, haftalık, aylık, yıllık çalışma planları hazırlar ve bu planların uygulanmasını sağlar. Müdürlüğün performans hedefleri ile bütçesine göre bir yıl boyunca kullanılan kaynaklar ve yapılan faaliyetleri gösteren “Yıllık Faaliyet Raporu”nu hazırlama noktasında veri kaynağı oluşturur.

GIDA YARDIMLARI

Ekmek Yardımı

Belediyemiz temel ihtiyaçların en başında gelen ekmek konusunda ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek vermektedir. Sosyal Destek Kartı uygulaması ile ekmek ihtiyacı olan vatandaşlarımız ilçe sınırlarımızdaki herhangi halk ekmek büfesinden ailedeki kişi sayısınca günlük ekmeklerini temin edebilmektedir. Ekmek yardımı özellikle 1. ve 2. derece ihtiyaç sahiplerine yapılmaktadır. 

GİYİM YARDIMLARI

Yetim ve Öksüz Giyim Yardımı

Her yıl zengin-fakir ayrımı yapılmaksızın ailelerin yetim ve öksüz çocuklarına Ramazan Bayramı öncesi giyim yardımı yapılmaktadır. Bu doğrultuda ailelere verilen Sosyal Market Kartları ile Belediyemize ait olan Sosyal Marketten giyim ihtiyaçları karşılanmaktadır.

 

NAKİT YARDIMI

Nakit Yardımı Ümraniye Belediyesi Yardım Sandığına kayıtlı olan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza Değerlendirme Kurulu kararı ile belirli periyodik zamanlarda yapılmaktadır.

 

Encümen Kararı İle Yapılan Nakit Yardımı

Çeşitli konularda mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızın aciliyet gerektiren durumlarında (sel, yangın, deprem, amansız hastalık vb.) mağduriyetlerinin bir nebze giderilebilmesi için yapılan nakdi yardımlardır. Yardım taleplerinin tahkikat ve SOYBİS incelemeleri akabinde Encümen görüşüne sunulması ve encümen üyelerinin durum değerlendirmeleri neticesinde ihtiyaç düzeyine göre nakdi yardım yapılmaktadır.

ENGELLİ YARDIMLARI

Tekerlekli-Akülü Sandalye Yardımı

Yardım Sandığına başvuran, ekonomik zorluklar yüzünden tekerlekli sandalye alamayan vatandaşlarımıza akülü ve tekerlekli sandalye yardımı yapılmaktadır. Talebi olan vatandaşımızdan ‘Tekerlekli sandalye ya da akülü tekerlekli sandalye kullanması uygundur’ ibareli Sağlık Raporu istenmektedir. İlçemizde engelli birey olmanın dezavantajlarının yok edilmesi adına her türlü imkân sağlanmaktadır. 

SÜNNET / SÜNNET ŞÖLENİ

Belediyemiz,  ilçemiz sınırları içerisinde ikamet eden ailelerimizin talebi doğrultusunda çocukları için düzenlediği sünnet organizasyonu ile sünnet ettirmekte ve akabinde belirlenen zamanda toplu şölen gerçekleştirerek kutlamaktadır. Çocuklarını sünnet ettirmek isteyen ailelerimiz başvuru evraklarını Belediyemizin ilan ettiği tarihlerde Müdürlüğümüze getirmektedir. Müteakip ay içerisinde belirtilen gün ve saatte çocuklarımızın sünnet operasyonları gerçekleştirilmektedir. Sünnet olan çocuğumuza sünnet kıyafeti tam takım olmak üzere verilmektedir.

EĞİTİM YARDIMLARI

Kırtasiye ve Çanta Yardımları

Belediyemiz her fırsatta eğitime destek olmakta, eğitim konusunda öğrencilerin daha donanımlı ve iyi şartlarda yetişmeleri için gayret göstermektedir. Okulların açılmasıyla birlikte bazı dar gelirli ailelerin çocukların okul masraflarını karşılamakta güçlük çekmesi sebebiyle ilköğretim öğrencilerine yönelik, çanta ve kırtasiye malzemeleri yardımı yapılmaktadır. 

HALİL İBRAHİM SOFRASI AŞEVİ

Sıcak Yemek Dağıtımı

Evinde yemek pişirecek kimsesi olmayan ya da engelli, yatalak ve çok yaşlı ailelere yönelik sıcak yemek hizmeti veren bir birimdir. Aşevimizde günlük 1000 kişilik yemek pişmekte ve pişen yemekler tespit edilen ailelerin kapısına kadar özel araçlarımızla götürülmektedir. Yılın 365 günü kesintisiz ihtiyaç sahiplerine sunduğumuz hizmetlerimizden biridir.

Yemeklerin sağlıklı ve kaliteli olmasına özen gösterilmektedir. Yemekler belirli ailelerin hastalık durumları ve istekleri göz önünde bulundurularak son derece steril bir ortamda kalori ayarına göre hazırlanmaktadır. En kaliteli ürünlerden hazırladığımız yemeklerimiz ile ihtiyaç sahiplerinin gönül sofralarına misafir olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Taziye Yemeği

İlçemiz sınırları içerisinde yakınlarını kaybeden ailelerimizin üzüntülerini paylaşmak ve acılı günlerinde yanlarında olabilmek amacıyla Aşevimizde taziye yemekleri hazırlanmaktadır. Her cenaze için et kavurma, pilav, tatlı ve ayran ikramı hazırlanarak Taziye Ekibimizce cenaze yakınlarına takdim edilmektedir.

İftar Yemeği

Ramazan ayı süresinde müdürlüğümüzce belirlenen 6 farklı noktada iftar yemeği ikramı yapılmaktadır. Ayrıca tüm Ümraniyeli vatandaşlarımızı 4 farklı noktada kurduğumuz açık hava iftar programlarında buluşturarak sevgi, saygı ve kardeşliği aynı sofralarda paylaşmaktayız.

Aşure Dağıtım Programı

Her yıl geleneksel olarak Muharrem ayında yapılan aşure dağıtım programımızda bu yıl 19 farklı noktadan hizmet vererek  vatandaşımız ile kardeşlik bağlarımızın pekişmesini sağlıyoruz.

TAZİYE HİZMETİ

İlçemiz sınırları içerisinde yakınlarını kaybeden ailelerimizin üzüntülerini paylaşmak ve acılı günlerinde yanlarında olmak amacıyla erkek ve bayan hocalardan oluşan ekibimiz cenaze evlerine 365 gün taziye ziyareti gerçekleştirmektedir. Taziye ekibimiz İ.B.B. Cenaze İşleri Müdürlüğü ile koordineli çalışma yürüterek, vefat eden vatandaşlarımızın kişisel bilgileri ile cenazenin kaldırılacağı cami ve defin yapılacak mezarlık bilgilerini Karacaahmet mezarlıklar müdürlüğünden temin etmektedir.

Aşevimizde hazırlanan pilav, kavurma, tatlı ,kapalı ayran, tabldot tabak, çatal kaşık setinden oluşan yemek ikramı cenaze evine ulaştırılmaktadır.

Taziye ekibimiz Makine İkmal Müdürlüğümüz tarafından cenazelerinin kaldırılacağı camiye 1 adet 30 kişilik otobüs görevlendirilmesi yapılmaktadır.

SOSYAL MARKET

Sosyal Marketimizde, Sosyal Yardım Yardım İşleri Müdürlüğümüzde kayıtlı yardıma uygun görülmüş yoksul, muhtaç ve ekonomik zorluklar çeken vatandaşlarımıza mağduriyetleri göz önünde bulundurularak 1.derece mağdurlarımıza her ay, 2.derece mağdurlarımıza iki ayda bir 3.derece mağdurlarımıza üç ayda bir alışveriş yaptırılarak temel ihtiyaçları olan gıda, giyim, temizlik malzemeleri karşılanmaktadır.
Sosyal Market” ile ihtiyaç sahiplerinin kıyafet, gıda malzemesi ve temizlik ürünlerini temin eden Ümraniye Belediyesi, vatandaşlarımızın Sosyal Market’ten memnun bir şekilde ayrılmasını sağlamak amacıyla gereken her türlü titizliği göstermektedir. Alışveriş yapan vatandaşlarımız Sosyal Marketin servis araçlarıyla adreslerine yakın servis güzergâhından alınarak alışverişleri sonrası adreslerine en yakın güzergâha bırakılmaktadır.

Saray Mahallesinde ve Necip Fazıl Mahallesinde olmak üzere 2 adet Sosyal Marketimiz Mevcuttur.

 

SURİYELİ VATANDAŞLARIMIZ

Suriye’ de yıllardır devam eden iç karışıklıklar ve yaşanan savaş neticesinde milyonlarca insanın yerlerinden yurtlarından göç ederek çevre ülkelere sığınmalarına, çocukların öksüz ve yetim, eşlerin dul, anne babaların garip ve yardıma muhtaç konuma düşmelerine neden olmuştur.

Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğümüz ‘Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir’ Hadis-i Şerif’inden yola çıkarak Suriyeli kardeşlerimizin gıda, giyim, temizlik, ev eşyası, vb. ihtiyaçlarını karşılayarak yaralarına bir nebze merhem olmaya çalışmaktadır.

Yurtdışı Yardımlarımız

Ümraniye Belediyesi ve Hayrat İnsanî Yardım Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen ve “Haydi Ümraniye Kardeşlik Vakti” sloganıyla hayata geçirilen, Bayırbucak Türkmenlerine yardım projesi sonucu, 6 tır ihtiyaç malzemesi yardımı yapıldı. Ümraniye Meydanı’nda kurulan çadırda toplanan gıda, giyecek, kırtasiye, oyuncak, battaniye, bebek bezi gibi malzemeler Türkmenlere gönderilmek üzere Bayırbucak’a uğurlandı.

Suriyeli Mülteciler için “Üşüyorum, Yardım Edin!” sloganıyla başlatılan yardım kampanyasına Ümraniye Belediyesi de 4 tır dolusu yardım malzemesi ile destek verdi. “Çocuklar Üşümesin’’ adı altında ilçe meydanına dev bir kumbara konularak, duyarlı vatandaşların katılımı ile Suriyeli sığınmacılar için yardım malzemeleri toplandı. Dev kumbarada toplanan çeşitli yardım malzemelerinin yanı sıra Belediye Meslek Edindirme kursu öğrencileri de hazırladıkları battaniye ve kışlık giysileri ile kampanyaya destek verdi. Toplanan battaniye, kuru gıda, kışlık giysi, ayakkabı, elektrikli ısıtıcı,  temizlik malzemeleri, çocuk bezi, yastık, yorgan ve çocuk battaniyeleri tırlara yüklenerek Suriyeli Mülteci kardeşlerimize gönderildi.

Suriye’de savaş nedeniyle zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren komşu ülke kardeşlerimize Türk Kızılayı’nın İstanbul genelinde başlattığı, 25 İlçe Belediyesinin de desteklediği “Kardeşlik Seferberliği” isimli yardım kampanyasına; Ümraniye Belediyemiz olarak ilk etapta 5 tır dolusu yardım malzemesini Halep’e göndererek katkıda bulunduk. Ayrıca Türk Kızılayı Ümraniye Şubesi’nin 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda topladığı 6 tır malzemenin ihtiyaç sahiplerine ulaşmasına lojistik destek sağladık.

 

 

T.C. Ümraniye Belediye Başkanlığı -- Copyright 2014 ©beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari