PROJELER
ARAMA
ARA
HIZLI MENÜ
Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
Kültür ve Sosyal İşler Müdürü
Kemal SÜLEYMANOĞLU
(+90) 216 443 56 00 -1137
(+90) 216 328 47 47
Atatürk Mah. Fatih Sultan Mehmet Cad. No: 63 PK.34761 Ümraniye / İstanbul

Ümraniye’nin tarihi kimliği ve kültürel zenginlikleriyle barışmasını sağlamaya çalışan Ümraniye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, çağı yakalamanın gayreti içerisinde çalışmalarını periyodik olarak sürdürmektedir.

Ümraniyeli vatandaşlarımızın Türkiye’nin farklı bölgesinden gelmesi nedeniyle, aralarında ortak bir payda tesis etmek, vatandaşlarımızın şehir kültürüne adaptasyonunu sağlamak, kültür sanat etkinliklerimizin temel amacıdır. Bu sebeple kendi ayakları üzerinde duran sorumluluk bilincine sahip bireylerin kültür ve sanatla desteklenmesinin zorunlu olduğu düşüncesindeyiz. Bu maksatla kuşaklar arasındaki farklılıkları asgari düzeye indirmek, yeni yetişen neslin bir kimlik ve aidiyet bilincine sahip olmasını sağlamak belediyemizin öncelikli gördüğü konuların başında gelir.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Ümraniye’de uzun yıllar ihmal edilen kültürümüzü yükseltme, yaptığı yoğun ve titiz çalışmaları ile günün şartlarına uygun bir muhteva ve üslupla, başta gençlerimiz ve kadınlarımız olmak üzere geniş kitlelere ulaştırma gayreti içerisindedir.

Müdürlüğümüz, her orijinden insanın şehre ait olma duyarlılığı ekseninde kentin tarihsel kimlik ve ruhuna uygun kültürel ve sanatsal aktivitelerle ilçeye kentli olma dinamizmini kazandırmaktadır.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, “Önce İnsan, İnsanda Kalite ve Kaliteli Hizmet” anlayışı ile bütün vatandaşlarımızı memnun edebilmenin şuuru ve sosyal belediyecilik anlayışı içindedir. Bu doğrultuda aralıksız olarak sürdürdüğü kültürel etkinlikler dizisi ile kişisel gelişim ve eğitim seminerlerinin yanı sıra çeşitli akademik ve entelektüel konuları içeren bilimsel ve sanatsal konferanslar, anma geceleri, panel, şiir geceleri, müzik dinletileri, çocuk, yetişkin tiyatro oyunları ve sinema gösterileri, ramazan ve yaz festivalleri ile kültürün ve sanatın bütün güzelliklerini Ümraniye halkına yansıtmakta; bu sayede halkımıza sıcak, samimi bir kültür atmosferi hazırlamayı ve onları her alanda gerekli ve merak uyandıran bilginin temiz havasında soluklandırmayı hedeflemektedir. 

 

A.KÜLTÜREL FAALİYETLER

1) YARIŞMALAR
Sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde yerel yönetimlerin sadece alt yapı çalışmalarından ibaret olmadığını, sosyal belediyecilik olarak nitelendirilebilecek olan kültür, sanat, eğitim ve spor gibi alanlar ve dezavantajlı kesimlerin gözetilmesi gibi sorumluluklarının da bulunduğunu biliyoruz

2019 yılı içerisinde 15.sini gerçekleştirdiğimiz ve sanat-edebiyat dünyasında yaygın bir kabul görüp gelenekselleşen yarışmalarla, halkımızın ve özellikle gençlerimizin kültürel ve sosyal gelişmelerine katkı sağlamayı, bu konuda halkımıza yönelik eğitici eserlerin ortaya çıkmasını teşvik etmeyi, Türk Edebiyatı ve Sanatının gelişimine, özgün eserler üretilmesine yardımcı olmayı, sanatçılara ve genç yeteneklere imkân vermeyi,  sanat, kültür ve edebiyat dünyamıza yeni isimler kazandırmayı; bu sayede Belediye Başkanlığımızın adını geniş kitlelere ulaştırmayı hedefleyen Müdürlüğümüz, büyük ölçüde amacına erişmiştir.

Ümraniye’nin uluslararası platformda isminin duyulmasını ve kültür - sanat dünyasında bir yer edinmesini sağladığımızı ve Ümraniye’nin imajını değiştirmek ve bu suretle Ümraniye’yi çağdaş bir kent haline getirmek konusunda katkımız olduğunu düşünüyoruz.

a.Hikâye Yarışması
Sanat, kültür ve edebiyat dünyamıza yeni isimler katmak, özellikle gençlerimizin sanatsal, kültürel ve edebi yeteneklerini açığa çıkarmak için ve bu sahalara yönlendirmek amacıyla Belediyemizce  Hikaye Yarışmaları düzenlenmekteyiz.

b. Resim Yarışması
Gençlerimizin resim konusundaki yeteneklerini bilgi ve birikimlerimini ortaya çıkarmak için resim yarışmaları düzenlemekteyiz. Yarışmaya ülkemizin birçok ilinden ve yurt dışından katılım sağlanmakta ve bu sayede Belediyemizin adı geniş kitlelere ulaşmaktadır.

c.Şiir Yarışması
Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin yeteneklerinin gelişimine katkı sağlamak ve motivasyonlarını artırmak amacı ile şiir yarışmaları düzenlenmektedir. Başvuruların ve jüri değerlendirmelerinin bütünüyle internet üzerinden yapılması ve yazılı dokümanın kullanılmaması bakımından özgülük gösteren yarışma, uluslararası alanda ses getirmiş olup, yankısı yıldan yıla artmaktadır. Yarışmaya Dünyanın pek çok ülkesinden katılım olmaktadır.

d. Ezbere Güzel Şiir Okuma Yarışması

Ümraniye Belediyesin ilçede bulunan ortaokullar ve liseler arası düzenlediği Ezbere Güzel Şiir Okuma Yarışmasının 2019 yılında 3.’sü yapılmıştır. Ezbere şiir okuma yarışması, gençlerin usta şairler Mehmet Akif Ersoy, Arif Nihat Asya, Necip Fazıl Kısakürek, Yahya Kemal Beyatlı ve Cahit Sıtkı Tarancı gibi unutulmaz şiirleriyle coşku dolu bir yolculuğa çıkararak şiir sanatıyla bir araya getirmektedir.

2) KÜLTÜREL ETKİNLİKLER
İstanbul’un en büyük ve hızlı gelişen ilçelerinden olan Ümraniye’yi yarınlara hazırlamak ve bir kültür şehri haline getirmek adına kültürel ve sanatsal aktivitelerimize her yıl artan bir oranda hız veriyoruz. İnanıyoruz ki, kent bilinci ve kentli olmak duygusu insanlara aşılanmazsa, hızla gelişen kent ile kentin insanı arasında büyük uçurumlar oluşacaktır. Bu uğurda Kültür ve sosyal İşler Müdürlüğü, her kesimden düşünür, araştırmacı, sanatçı ve kültür adamının İlçe halkıyla buluşturulmasını sağlamaktadır.

KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Konferans-Seminer -Söyleşi

Müzik ve Şiir Dinletileri

Sempozyumlar

Anma Programları

Tiyatro

Sinema

Sanat Sergileri

Ramazan Etkinlikleri

Kültür-Sanat Okulda Başlar

Yarıyıl Özel Etkinlikleri

Akademi Nisa

Akademi Genç

Özel Programlar

Geleneksel Resim, Hikâye ve Şiir Yarışmaları

Ezbere Güzel Şiir Okuma Yarışması

BİLGİ EVİ HİZMETLERİ

Kütüphane, İnternet Hizmeti

Sosyal Aktiviteler

İstiklal Marşı Güzel Okuma Yarışması

Kulüpler

Bilge Çocuk Yaz Okulu

Ders Takviye Kursları (4-5-6-7-8. Sınıflar, 9-10-11. Sınıflar)

Üniversite Hazırlık Kursları (12. Sınıf ve mezun gruplar)

Bilge Çocuk Üstün Yetenekliler Eğitim Projesi

Atölyeler (Robotik, görsel sanatlar, fen deney)

Enstrüman Kursları (Bağlama, Keman, Ud, Gitar, Ney, Piyano)

Trafik Eğitim Parkı

Yaz Kur’ân Kursu (MEB, Hayrat, Ümraniye Belediyesi işbirliğiyle)

SEMPOZYUM-ZİRVE-ÇALIŞTAY-KONGRELER           

1. 80 Sonrası Türk Hikâyesi Sempozyumu     

2. İslam Medeniyetlerinde Bağdat Sempozyumu        

3. Felsefe ve Semavî Dinler Sempozyumu    

4. Vefatının 900. Yılında Gazali Sempozyumu               

5. Bağımsızlıkların 20. Yılında Bağımsız Olan Türkiye Cumhuriyetleri Sempozyumu            

6. 1. Uluslararası Ramazan Sempozyumu      

7. Uluslar arası Teknoloji Bağımlılığı Sempozyumu      

8. Ahmed Davudoğlu Sempozyumu

9. İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı         

10. Uluslararası Ebru Kongresi        

11. Uluslararası İslamofobi Sempozyumu      

12. Sanatta Gelenek, Gelenekte Sanat Sempozyumu 

13. Medyanın Dili ve Terör Sempozyumu     

14. Uluslararası Kudüs Sempozyumu             

15. 15 Temmuz Darbe Girişimi Sonrası Uluslararası Çocuk ve Travma Sempozyumu          

16. İslam Ülkeleri Finans Zirvesi      

17. 12. Gelişen Bölgeler Zirvesi      

18. 2. Avrupa İslamofobi Zirvesi      

19. Uluslarası Ebû Mansûr el-Mâtürîdî ve  Te'vîlâtü'l-Kur'ân Sempozyumu        

   3) FESTİVAL – ŞENLİKLER – FUARLAR

A. RAMAZAN ETKİNLİKLERİ
Ramazan etkinlikleri kapsamında; konserler dışında ayrıca kukla gösterileri, tiyatro oyunları, sinema gösterileri yer almakta , halkımızın yoğun teveccüh gösterdiği etkinlikler alanında; ayrıca  kitap, süs eşyası, oyuncakçı ve benzeri reyonların yer aldığı açık hava fuarı açılmaktadır.

C.YAYIN FAALİYETLERİ

Her yıl geleneksel olarak yapılan hikâye yarışmasında dereceye giren eserler, her yıl geleneksel olarak yapılan şiir yarışmasında dereceye giren ve basılmaya layık görülen eserler kitaplaştırılmakta  ve her yıl yapılan geleneksel resim yarışmasında ödül alan ve sergilenmeye layık görülen eserlerden oluşan  resim katalogu basılmaktadır.

D.EĞİTİM FAALİYETLERİ

Ümraniye Belediyesi hayallerindeki mesleğe kavuşmak isteyen gençlere, Cemil Meriç Gençlik ve Kültür Merkezi’nde üniversiteye hazırlık ve takviye kursları vererek başarıya ulaşmalarını kolaylaştırıyor. Ümraniye Belediyesi; alanında uzman 15 öğretmenin görev aldığı üniversiteye hazırlık ve takviye kurslarında, geçtiğimiz yıllarda kurslarda eğitim gören birçok öğrenci Tıp Fakültesi, Hukuk, Endüstri Mühendisliği gibi birçok bölüme yerleşmeye hak kazandı. Ümraniye Belediyesi, yoğun ilgi gören üniversiteye hazırlık ve takviye kurslarında her sene birçok öğrenciyi mesleki hayallerine kavuşturmayı amaçlıyor.

E.SOSYAL FAALİYETLER
Gerçekleştirdiği bütün etkinliklerde vatandaş memnuniyetini gözeten ve ona göre programlar düzenleyen Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, gündelik hayatın yoğunluğu içerisinde bunalan ve sosyal etkinliklere katılmak için imkân ve zaman bulamayan hemşerilerimizin gezi taleplerini değerlendirmekte ve sahip olduğu imkânları seferber etmektedir. Gezilerde milli ve manevi değerlere sahip, herkesçe kabul gören popüler mekânlar ziyaret edilmekte ve bu geziler sırasında halkımıza çeşitli ikramlar sunulmaktadır.

Müdürlüğümüz, gezi faaliyetleri kapsamında Çanakkale Gezileri ve İstanbul içi Kültür Gezileri düzenlemektedir.

Sosyal Yardım faaliyetleri artık bizim müdürlüğümüzden yapılmamaktadır.  

 

 

 

T.C. Ümraniye Belediye Başkanlığı -- Copyright 2014 ©beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari