PROJELER
ARAMA
ARA
HIZLI MENÜ
Ümraniye gelecek için geri dönüştürüyor
yenisafak.com - 27 Haziran 2018

Ümraniye Belediyesi, 2009 yılından bu yana sürdürdüğü geri dönüşüm çalışmalarına hız kazandırarak devam ediyor. Belediye; ilçedeki konut, işyeri ve okullardan topladığı dönüştürülebilir atıklarla hem doğaya hem de ekonomiye destek oluyor.

 

Belediyesi, doğal kaynakların israfını önlemek ve ekonomiye katma değer kazandırmak amacıyla geri dönüşüm faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor. Ümraniye Belediyesi, ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması çalışması kapsamında ayda ortalama bin ton ambalaj atığını geri dönüşüme kazandırdı.

Çevreye verilen zararın azaltılması amacıyla, ilçedeki meskenlerden kullanım dışı kalan dönüştürülebilir atık malzemelerin toplanması ve çeşitli yöntemlerle tekrar imal edilmesi ya da bertaraf edilmesi adına Ümraniye Belediyesi, yürüttüğü çalışmalarla cam atığı, bitkisel atık yağlar, madensel atık yağlar, elektronik atık, pil atığı, ömrünü tamamlamış lastik gibi maddeleri topluyor.

KAYNAĞINDA AYRI TOPLANIYOR

İlçe geneli okullar, işyerleri ve sitelerde gerçekleştirdiği çevre bilinci seminerleriyle, doğa dostu belediyecilik çalışmalarını sürdüren Ümraniye Belediyesi, toplama çalışmalarında 15 kamyon, 2 adet seyyar damperli kamyon ve 3 adet denetim aracı olmak üzere toplam 20 araç kullanıyor. Ayrıca ambalaj atıkları; kutu, kafes, kumbara ve konteynerlerde evsel atıklardan ayrıştırılarak kaynağında biriktirilip ayrı toplanıyor. Ekipler; sanayi bölgeleri, fabrikalar ve alışveriş merkezleri gibi ambalaj atıklarının fazla olduğu bölgelerde ise kanca vinçli konteynerler ile toplama işlemini sağlıyor.

HAMMADDE TASARRUFU SAĞLANIYOR

Ümraniye Belediyesi ekipleri tarafından toplanan her türlü geri dönüştürülebilir atık, toplama-ayırma tesisine götürülüp, burada, ayırma bantlarında türlerine göre ayrıştırıldıktan sonra preslenip balyalanarak, geri dönüşüm tesislerine gönderiliyor. Bu çalışmalar neticesinde çöp depolama sahalarına giden atıklar azaltılarak çevre kirliliğinin önüne geçilmiş oluyor. Geri dönüşebilir atıklar ekonomiye kazandırılarak, toplama maliyetlerinin düşürülmesinin ardından hammadde tasarrufu sağlanmış oluyor.

 

  • TOPLAMA GÜNLERİNE DİKKAT!
  • Ümraniye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından belirlenen mesken bazlı ambalaj atık toplama çalışmasının bölge ve günlerine vatandaşların dikkat etmeleri istenirken toplama günleri şöyle belirlendi:
  • Pazartesi: Esenkent, Esenşehir, Madenler, Necip Fazıl, Yukarı Dudullu, Şerifali. Salı: Ihlamurkuyu, Cemil Meriç, Aşağı Dudullu, Adem Yavuz, Huzur, Parseller. Çarşamba: Mehmet Akif, Tatlısu, Altınşehir, Çakmak, Tepeüstü, Çamlık. Perşembe: Esenevler, Site, Namık Kemal, Armağanevler, Atakent, İstiklal. Cuma: Atatürk, Yamanevler, F.S.Mehmet, Saray, Tantavi, İnkılap. Cumartesi: Dumlupınar, Karabekir, Topağacı, Elmalıkent, Hekimbaşı, Organize.

 

T.C. Ümraniye Belediye Başkanlığı -- Copyright 2014 ©beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari