PROJELER
ARAMA
ARA
HIZLI MENÜ
Ümraniye Belediyesi 60 bin kişiye aşure dağıtıyor
iha.com.tr - 25 Eylül 2018

Ümraniye Belediyesi, Muharrem ayı dolayısıyla Ümraniye Meydanı’nda kurulan stantta binlerce Ümraniyeli’ye aşure dağıttı. 60 bin kişilik aşure dağıtımı 1 hafta boyunca devam edecek.

 

Ümraniye Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da Muharrem ayında idrak edilen Aşure Günü nedeniyle vatandaşlara aşure dağıtımına başladı. Dev kazanlarda usta eller tarafından pişirilen aşureler Cuma Namazı sonrası vatandaşlara ikram edildi. 60 bin kişiye dağıtılması hedeflenen aşurelerin ilk dağıtımı Ümraniye Meydanı'nda kurulan stantta yapıldı. Aşure almak isteyen vatandaşlar, dağıtımdan saatler önce stant önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

 

“AŞURE ETKİNLİĞİ HER YIL BÜYÜYOR”


Cuma Namazı'nın ardından çadıra gelen Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can aşure dağıtımı öncesi halka seslendi. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen etkinliği sürekli daha büyük kitlelere ulaştırmayı hedeflediklerini dile getiren Başkan Hasan Can, Muharrem ayının Müslümanlar için olan önemine değindi.

 

“ÜMRANİYE'DE HERKESE AŞUREYİ ULAŞTIRACAĞIZ”


Ümraniye Belediyesi olarak aşure geleneğini yaşatmak için gayret gösterdiklerini söyleyen Hasan Can, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Son yıllarda aşure etkinliği işini büyüttük ve büyük kazanlardan yaklaşık 60 kazan aşure yapıyoruz. Her bir kazanda bin kişilik aşure pişiyor dolayısıyla 60-70 bin insanımıza aşurenin lezzetini ulaştırıyoruz. Eskiden her evde aşure pişerdi ama artık çoğu mutfaklar süs oldu. Bazı gençlerimiz de aşure yapmayı bilmiyor. O yüzden bilen de tatsın bilmeyen de tatsın diyerek bu geleneği 10 küsür yıldır devam ettiriyoruz. Bir hafta boyunca Ümraniye'nin dört bir tarafında aşurenin tadını herkese ulaştıracağız. Yeteri kadar aşure var. 60 kazan yetmezse bir 60 kazan daha yaparız.”

 

AŞURE İÇİN 20 TON MALZEME KULLANILACAK


Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, aşure yapımında kullanılan malzemelerinde en kaliteli ürünler olduğunu sözlerine ekledi.


Aşureyi tadan vatandaşlar sunulan hizmetten duydukları memnuniyetini dile getirdi.


Bir hafta boyunca sürecek olan aşure dağıtımı için 20 ton malzeme kullanılacak. Ümraniye'nin 17 farklı noktasında kurulan aşure dağıtım istasyonları ile 60 bin kişiye aşure dağıtılması planlanıyor.

 

Kaynak:iha.com.trhttp://www.iha.com.tr/haber-umraniye-belediyesi-60-bin-kisiye-asure-dagitiyor-405876/

T.C. Ümraniye Belediye Başkanlığı -- Copyright 2014 ©beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari