PROJELER
ARAMA
ARA
HIZLI MENÜ
Erdoğan sürücüsüz metro hattı açılışında konuştu
Vatan - 15 Aralık 2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu olarak bilinen Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı'nın açılış töreninde konuştu. İşte birbirinden önemli o açıklamalar...

ürkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu olarak bilinen Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle açıldı. Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı'nın temeli 2012'de atılmıştı.

Anadolu Yakası'nın ikinci metro hattı olan 20 km'lik ÜsküdarÜmraniye- Çekmeköy/ Sancaktepe Metro Hattı'nın Türkiye'nin sürücüsüz ilk metro hattı olacağı bilgisiniİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, resmi Twitter adresinden açıkladı.

65 BİN YOLCUYA HİZMET VERECEK

16 istasyon ve 17 kilometre olarak hizmete girecek olan hat, vatandaşların güvenliği için de "peron kapı" sistemi kullanılacak. Üsküdar/Ümraniye- Çekmeköy/Sancaktepe Metro Hattı, tek yönde saatte 65 bin yolcuya hizmet verecek. Metro tamamlandıktan sonra ise Üsküdar-Sancaktepe arası 27 dakikaya inecek.

Erdoğan konuşmasından satırbaşları;
Hepinizi en kalbi duygularla selamlıyorum. Buradan İstanbul'un tüm ilçelerindeki kardeşlerime sevgilerimi yolluyorum. Açılışını yaptığımız Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı'nın şehrimize, tüm İstanbul halkına hayırlı olmasını diliyorum.

Bu hattın 9 duraktan ve 10.5 kilometreden oluşan ilk bölümü olan Üsküdar-Ümraniye'yi en kısa sürede Çekmeköy-Sancaktepe'ye kadar olan kısmı da izleyecek.

Bir diğer özelliği de ilk sürücüsüz metro olmasıdır. Trenlerin tüm hareketleri kumanda merkezi tarafından izlenecek. Üsküdar'dan binen bir kardeşim inşallah 17 dakikada Yamanevler Durağı'na ulaşacaktır.

Sancaktepe'ye kadar olan bölüm hizmete girdiğinde de bu yolculuk 27 dakika sürecek. Sabiha Gökçen Havalimanı'na kadar uzatmayı da planlıyoruz. İstanbul'daki metro hatlarının uzunluğunu 160 kilometreye çıkarmış bulunuyoruz.

Devam eden projelerle 2019 yılında 355 kilometreye, yeni projelerle de 1000 kilometrenin üzerine çıkacak.

Diğer ulaşım hatlarıyla entegre şeklinde planlanan metro projelerimizle İstanbul'u araç trafiğinden tamamen bağımsız bir toplu taşıma haline getirmeye çalışıyoruz. Özellikle bu metro hattının şehrimize kazandırılmasında katkısı bulanan herkese teşekkür ederim.

İstanbul'un 1994 yılında belediye başkanı seçildiğimiz hali ile bugün ki halini karşılaştıran herkes aradaki bariz farkı görecektir.

Asya'yı Avrupa'ya bağladık. Denizin altından tüneller ve oradan Haliç'e bağlantıyı kurduk, Haliç'in suyu da tertemiz oldu. Biz, bütün o Haliç'in çamurunu taa Alibeyköy'deki taş ocaklarına taşıdık. Orayı da temizledik. Adeta Ferhat ile Şirin gibi Şirin nerede? İşte millet. Biz de Ferhat olup dağları deldik. Tünellerin, metroların, metrobüslerin, neredeyse hiçbirinin olmadığı şehir düşünün.

Her köşesinden çirkinlik abidesi yıkıntıların çıktığı şehir düşünün. Geçmişine sahip çıkılmayan bir şehir düşünün. Kadınlara, gençlere, sporculara, sanatçılara yönelik hiçbir faaliyeti olmayan bir şehir düşünün. İstanbul böyle bir yerdi Biz buradan bu hale getirdik. Eksiklerimiz var, bazı yanlışlar da yapıldı. Yapılan hizmetler yanında bunları konuşmak olmaz. Hepsinin farkındayız ve telafi edeceğiz. İstanbul'u aşkla seviyoruz. 
 

Necip Fazıl ne diyor; Ruhumu eritip kalıpta dondurmuşlar, onu İstanbul diye toprağa kondurmuşlar, içimde tüten bir şey hava renk eda iklim o benim zaman mekan aşıp geçmiş sevgilim. Çiçeği altın yıldız, suyu telli pulludur. Ay ve güneş ezelden iki İstanbulludur. Deniz ve toprak onda ermiş misale ve kavuşmuş rüyalar onda misale. İstanbul benim canım, vatanım da vatanım. İstanbul İstanbul...

YATIRIM BEDELİ 800 MİLYON EURO

Ülke olarak bu süreçte maruz kaldığımız saldırılar karşısında dimdik durarak, bölgemizin de geleceğin de yeni bir ufuk açtığımıza inanıyorum. Meydanı bugünAmerika'ya taşınmış olan sahte dosyalarla ülke ele geçirmeye çalışanlara bırakmadık. Çukurlar kazarak vatanımızı bölmeye çalışanlara bırakmadık. Hiçbirinde başarılı olmayınca darbeyle, istikbalimize ve istiklalimize kast edenlere bırakmadık. Silahla kumpasla başaramadıklarını ekonomi ile gerçekleştirmeye çalışanlara bu meydanı bırakmıyoruz. Bu açılış dahi, ülkemizi ekonomi silahı ile köşeye sıkıştırmak isteyenlere verilmiş en güzel cevaptır.

Sadece şu anda ilk etabını açtığımız metro hattının yatırım bedeli 800 milyon euro! Yıllık ihracatımız 155 milyar doları buldu. Bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 11.1 büyüme ile dünyada bir numara olduk. İlk üç çeyreğin ortalaması 7.4. Türkiye'nin ekonomik gidişatını olumsuz göstermeye çalışanlar var.

"MAN KAFA OLMAKTAN KAYNAKLANIYOR"

Bu ülkenin ekmeğini yiyip, düşmanlarına su taşıyanlarına milletimiz sandıkta 2019 Mart'ın da ve Kasım'ın da gereken cevabı verecektir.

Bu ara bir şeyi iyi ezberlemiş Man Adası. Bu Man kafa olmaktan kaynaklanıyor. Yatıyor kalkıyor Man adası. İyi yatıp kalktı, iyi ezberledi. Sürekli bunu zikretti. Ataşehir'i de zaten arkadaşlarımız sağolsun en güzel şekli ile ortaya koydular.  Daha çok şeyler gelecek. Çünkü bunların karakterinde bu var yapısında bu var.

Darbecilere alkış tutanlara, dün akşam bir şeyler konuşuyor. 15 Temmuz gecesi saat 11.17'de Atatürk Havalimanı'ndaydın. Ve tanklar oradaydı. Ama onbinlerce benim halkım onlar da oradaydı. Tanklar ile adamları görüşme yapıyor ve buyur ediyorlar oradan Bakırköy Belediye Başkanı'nın evine gidiyor. Ne diyor; o gece olan o hadiseler sebebi ile oteller kapalıydı, yer bulamadık onun için eve gittik. Trübinden maç izler gibi tv ekranlarından darbeyi izledi kahvesini yudumlayarak. Daha önce dediği şuydu, böyle bir girişim olursa tankların önünde önce ben dururum. İşte en güzel cevabı 2019'da vermek için hep beraber çok çalışacağız. CHP'ye gönül vermiş kardeşlerimize de bunları anlatmamız lazım.

Biz bunlarla meşgul olurken, bunlar Amerika'daki kumpas davaları ile mesul ve oralara dosya taşıyorlar. Kim için? Amerika için. FETÖ için. Ama milletimiz bunları affetmeyecek. Ülkemizi şikayet edenleri, Türkiye'yi kötüleyenleri milletimiz affetmeyecek. 2019 bu hesaplaşmanın sandık başında yapılacağı bir yıl olacaktır.Suriye'deki mücadelesinden, Irak'taki mücadelesinden, Avrupa Birliği'nin kendisine yönelik haksız tavırlarına karşı yürüttüğü mücadeleden asla vazgeçmeyecektir.NATO'da, Amerika'da karşı karşıya kaldığı iki yüzlülükten vazgeçmeyecektir.,

"KUDÜS KARARI İSLAM DÜNYASINA YÖNELİK YENİ OPERASYONLARIN HABERCİSİ"

Mekke ve Medine'ye bir alternatif olmadığı gibi Kudüs'ün de bir alternatifi yoktur. Dolayısıyla bu şehirden vazgeçmek gibi bir şey de bizim lügatımızda bulunmuyor. İşte bunun için Kudüs onurumuz, izzetimiz ve kırmızı çizgimizdir. Kudüs artık her Müslüman kul, her Müslüman memleket için başarıyla verilmesi gereken bir imtihandır.

Kudüs kararı İslam dünyasına yönelik yeni operasyonların habercisidir. Müslümanlar hukuk içinde yeterli tepkiyi göstermezse gerisi gelecektir.

T.C. Ümraniye Belediye Başkanlığı -- Copyright 2014 ©beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari