PROJELER
ARAMA
ARA
HIZLI MENÜ
Emine Erdoğan "Bir Umut Bir Ufuk" projesinin açılışını yaptı
Milliyet.com.tr - 02 Aralık 2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan,  "Çocukların öfkeyle, nefretle, sevgisizlikle, şiddetle büyüdüğü bir ortamda,  gelecek hiç kuşkusuz karanlık olur. Çocukların eline ne taş, ne kağıt mendil  yakışıyor. Çocukların eline en çok kalem yakışır, kitap yakışır. Çocukların  sevgiyle, şefkatle, eğitimle büyüdüğü bir toplumda gelecek de aydınlık olacaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan , Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitimve Sosyal Dayanışma Derneği  (TOGEMDER) tarafından düzenlenen, Suriyeli kadınların mesleki eğitim, istihdam ve  topluma uyumunu hedefleyen "Bir Umut, Bir Ufuk" projesinin, Ümraniye Belediyesi  ev sahipliğinde Mehmet Akif Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen açılış ve tanıtım  programına katıldı.

Konuşmasına, Suriyeli katılımcıları Arapça ve diğer konukları  selamlayarak başlayan Emine Erdoğan, Suriye'nin zor ve çetin şartlarından kaçarak  ülkeye gelen Türkiye ve Suriyeli kardeşler arasında bir uhuvvet, kardeşlik örneği  yaşandığını söyledi.

Dünyada benzerine rastlanmayacak bir dayanışma gösterildiğini belirten  Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu kardeşliğin tarihsel kökenleri var elbette. Halep'le BursaŞam  ile Konya birbirinin kardeşidir.  Aramızda kültürel farklılıklardan çok  aynılıkları konuşabiliriz.  Aynı yollardan geçmişiz, aynı sudan içmişiz biz.  Biraz gayretle, farklılıklarımızı aynı potada eritip, birlikte yaşamanın  şartlarını oluşturabiliriz, Suriyeli kardeşlerimizin yükünü hafifletebiliriz.   Mülteci olmak, vatanından ayrı kalmak hiç kolay değil. Özellikle de böyle  ortamlarda kadın olmak en zoru.  Hem savaşın psikolojik boyutu, hem fiziki  şartları en çok kadınları yoruyor. Üstelik bu yorgunluğa bir de çocukların  mesuliyeti girince, hayat şartları iyice ağırlaşıyor.  Devletimiz Suriyeli  kadınlarımızın yüklerine özel bir ihtimamla omuz veriyor. Kamplarımızda  kadınların özel ihtiyaçları hususen dikkate alınıyor."

Kamp dışındaki kardeşlere sivil toplum kuruluşları, millet olarak kol  kanat gerildiğine dikkati çeken Erdoğan, "Bu çerçevede TOGEMDER, çok anlamlı bir  proje başlattı. Kadınların topluma entegrasyonunu kolaylaştıracak dil eğitimi ve  istihdamına yönelik mesleki eğitim girişimi son derece önemli bir adımdır. Dil  öğrenmek, yaşadığınız toplumla kaynaşmanın en öncelikli hedefidir. 'Bir Umut, Bir  Ufuk' projesinin ilk adımını birlikte atmıştık. Sultanbeyli ilçesinde karanlığa  sövmek yerine bir mum yakmıştık. Şimdi, diğer pilot ilçemiz Ümraniye'de yeni bir  ışık yakıyoruz.  Türkçe eğitimi almak, kadınlarımıza yeni yollar açacak inşallah,  toplumla kaynaştıracak, istihdam imkanlarını artıracaktır. Ekonomimize katkı  sağlamak yanında kendi geleceklerini, çocuklarının istikbalini  iyileştireceklerdir.  Grafik tasarımdan kuaförlüğe, hazır giyimden hediyelik  eşyaya farklı alanlarda eğitimler alarak kayıp yılları telafi edeceklerdir.  Tüm  bu süreçlerin Suriyeli kardeşlerimize aynı zamanda terapi olacağını düşünüyorum."  şeklinde konuştu.

"DAYANIŞMANIN GÜCÜNE İNANIYOR, ÇABANIN MEYVESİNE GÜVENİYORUZ"

"Savaşın ağır travması, bu sosyal ortamların birleştirici gücü  sayesinde daha dolay atlatılır." diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnşallah projenin diğer ayağı Üsküdar’da yapılacak, böylece  İstanbul'un üç ilçesinde yoğun biçimde yaşayan Suriyeli ailelerin sorunları  yakından gözlemlenecektir.  Burada belediyelerimize çok büyük sorumluluklar  düşüyor. Sivil toplum kuruluşlarımızın açtığı bu yolu güçlendirmek gerek.  Aynı  şekilde özel sektörün, iş adamlarımızın desteği gerek. Allah’ın izniyle bu güç  birliği yapıldıktan sonra üstesinden gelinemeyecek sorun yok.  Dünyada  sığınacağımız en sağlam kale, Allah rızası için yaptığımız işlerdir, dünya  imtihanlarına karşı göstereceğimiz sabırdır.  2011 yılından bu yana Suriye'de  yaşananlar, insanlığın kanayan yarası haline gelmiştir. Fakat inşallah bu yara  bir gün dinecektir.  Biliyorum, ülkenize, şehrinize, mahallenize dönmek içinizde  bir ukdedir. Rabbim inşallah nasip eder.  Fakat o güne kadar üzerimize düşen,  yaraları dindirmek, kayıpları telafi etmektir."

Dil öğrenmenin, zor olduğu kadar keyifli olacağını dile getiren  Erdoğan, bu eğitimin insanı yeni dünyalar ile tanıştırdığını, onlara yeni kapılar  açtığını ve çocuk eğitiminde yardımcı olduğunu vurguladı.

Emine Erdoğan, şöyle konuştu:

"Sizin bilinçli olmanız gelecek nesillerin de kurtuluşudur. Çocukların  öfkeyle, nefretle, sevgisizlikle, şiddetle büyüdüğü bir ortamda, gelecek hiç  kuşkusuz karanlık olur.  Çocukların eline ne taş, ne kağıt mendil yakışıyor.  Çocukların eline en çok kalem yakışır, kitap yakışır.  Çocukların sevgiyle,  şefkatle, eğitimle büyüdüğü bir toplumda gelecek de aydınlık olacaktır. 'Bir  Umut, Bir Ufuk' projesinin bu anlamda hayırlı neticeler getirmesini temenni  ediyorum. Emek veren herkesi tebrik ediyorum.  Dünyada savaşların ve çatışmaların  gölgesinde yaşamak zorunda kalan tüm kadınların ve çocukların, kavli ve fiili  dualarla yanındayız.  Dayanışmanın gücüne inanıyor, çabanın meyvesine  güveniyoruz. Bu duygularla hepinizi sevgiyle selamlıyor, sizleri Allah'a emanet  ediyorum."

Konuşmaların ardından merkezde eğitim alan kadınları ziyaret eden  Erdoğan, sınıfları gezerek Suriyeli ve Türk kursiyerlerle sohbet etti. Erdoğan,  yapılan çalışmaları çok beğendiği söyledi.

Programın sonunda, katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektirildi.

 

T.C. Ümraniye Belediye Başkanlığı -- Copyright 2014 ©beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari