AnasayfaSite HaritasıİletişimEnglishArama

Hızlı & Güvenli Belediye

İnternet Belediyeciliği hizmetimizi kullanarak:

işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Belediye Telefonunuzda

Telefon Belediyeciliği hizmetimiz sayesinde:

Bulunduğunuz Yer:   Anasayfa » Yönetim » Müdürlükler
Yönetim

Paylaş

Sitemizin içeriklerini yakınlarınız ile paylaşabilirsiniz

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Emre ERKOVAN

Telefon (+90) 216 443 56 00 - 1137
Faks (+90) 216 328 47 47
Adres Atatürk Mah. Fatih Sultan Mehmet Cad. No: 63 PK.34761 Ümraniye / İstanbul
E-posta kultur@umraniye.bel.tr

Hizmet Standartları İş Başlıkları Faaliyet Raporu Performans Programı Görev ve Çalışma Yönetmeliği Biography

Ümraniye’nin tarihi kimliği ve kültürel zenginlikleriyle barışmasını sağlamaya çalışan Ümraniye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, çağı yakalamanın gayreti içerisinde çalışmalarını periyodik olarak sürdürmektedir.

Ümraniyeli vatandaşlarımızın Türkiye’nin farklı bölgesinden gelmesi nedeniyle, aralarında ortak bir payda tesis etmek, vatandaşlarımızın şehir kültürüne adaptasyonunu sağlamak, kültür sanat etkinliklerimizin temel amacıdır. Bu sebeple kendi ayakları üzerinde duran sorumluluk bilincine sahip bireylerin kültür ve sanatla desteklenmesinin zorunlu olduğu düşüncesindeyiz. Bu maksatla kuşaklar arasındaki farklılıkları asgari düzeye indirmek, yeni yetişen neslin bir kimlik ve aidiyet bilincine sahip olmasını sağlamak belediyemizin öncelikli gördüğü konuların başında gelir.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Ümraniye’de uzun yıllar ihmal edilen kültürümüzü yükseltme, yaptığı yoğun ve titiz çalışmaları ile günün şartlarına uygun bir muhteva ve üslupla, başta gençlerimiz ve kadınlarımız olmak üzere geniş kitlelere ulaştırma gayreti içerisindedir.
Müdürlüğümüz, her orijinden insanın şehre ait olma duyarlılığı ekseninde kentin tarihsel kimlik ve ruhuna uygun kültürel ve sanatsal aktivitelerle ilçeye kentli olma dinamizmini kazandırmaktadır.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, “Önce İnsan, İnsanda Kalite ve Kaliteli Hizmet” anlayışı ile, bütün vatandaşlarımızı memnun edebilmenin şuuru ve sosyal belediyecilik anlayışı içindedir. Bu doğrultuda aralıksız olarak sürdürdüğü kültürel etkinlikler dizisi ile kişisel gelişim ve eğitim seminerlerinin yanı sıra çeşitli akademik ve entelektüel konuları içeren bilimsel ve sanatsal konferanslar, anma geceleri, panel, şiir geceleri, müzik dinletileri, çocuk, yetişkin tiyatro oyunları ve sinema gösterileri, ramazan ve yaz festivalleri ile kültürün ve sanatın bütün güzelliklerini Ümraniye halkına yansıtmakta; bu sayede halkımıza sıcak, samimi bir kültür atmosferi hazırlamayı ve onları her alanda gerekli ve merak uyandıran bilginin temiz havasında soluklandırmayı hedeflemektedir.

 
A.KÜLTÜREL FAALİYETLER

1) YARIŞMALAR
Sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde yerel yönetimlerin sadece alt yapı çalışmalarından ibaret olmadığını, sosyal belediyecilik olarak nitelendirilebilecek olan kültür, sanat, eğitim ve spor gibi alanlar ve dezavantajlı kesimlerin gözetilmesi gibi sorumluluklarının da bulunduğunu biliyoruz.

2011 yılı içerisinde 7.sini gerçekleştirdiğimiz ve sanat-edebiyat dünyasında yaygın bir kabul görüp gelenekselleşen yarışmalarla, halkımızın ve özellikle gençlerimizin kültürel ve sosyal gelişmelerine katkı sağlamayı, bu konuda halkımıza yönelik eğitici eserlerin ortaya çıkmasını teşvik etmeyi, Türk Edebiyatı ve Sanatının gelişimine, özgün eserler üretilmesine yardımcı olmayı, sanatçılara ve genç yeteneklere imkan vermeyi,  sanat, kültür ve edebiyat dünyamıza yeni isimler kazandırmayı; bu sayede Belediye Başkanlığımızın adını geniş kitlelere ulaştırmayı hedefleyen Müdürlüğümüz, büyük ölçüde amacına erişmiştir.

Ümraniye’nin uluslararası platformda isminin duyulmasını ve kültür - sanat dünyasında bir yer edinmesini sağladığımızı ve Ümraniye’nin imajını değiştirmek ve bu suretle Ümraniye’yi çağdaş bir kent haline getirmek konusunda katkımız olduğunu düşünüyoruz.

a.Hikâye Yarışması
Sanat, kültür ve edebiyat dünyamıza yeni isimler katmak, özellikle gençlerimizin sanatsal, kültürel ve edebi yeteneklerini açığa çıkarmak için ve bu sahalara yönlendirmek amacıyla Belediyemizce  Hikaye Yarışmaları düzenlenmekteyiz.

b. Resim Yarışması
Gençlerimizin resim konusundaki yeteneklerini bilgi ve birikimlerimini ortaya çıkarmak için resim yarışmaları düzenlemekteyiz. Yarışmaya ülkemizin birçok ilinden ve yurt dışından katılım sağlanmakta ve bu sayede Belediyemizin adı geniş kitlelere ulaşmaktadır.

c.Şiir Yarışması
Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin yeteneklerinin gelişimine katkı sağlamak ve motivasyonlarını artırmak amacı ile şiir yarışmaları düzenlenmektedir. Başvuruların ve jüri değerlendirmelerinin bütünüyle internet üzerinden yapılması ve yazılı dökümanın kullanılmaması bakımından özgülük gösteren yarışma, uluslararası alanda ses getirmiş olup, yankısı yıldan yıla artmaktadır. Yarışmaya Dünyanın pek çok ülkesinden katılım olmaktadır.

2) KÜLTÜREL ETKİNLİKLER
İstanbul’un en büyük ve hızlı gelişen ilçelerinden olan Ümraniye’yi yarınlara hazırlamak ve bir kültür şehri haline getirmek adına kültürel ve sanatsal aktivitelerimize her yıl artan bir oranda hız veriyoruz. İnanıyoruz ki, kent bilinci ve kentli olmak duygusu insanlara aşılanmazsa, hızla gelişen kent ile kentin insanı arasında büyük uçurumlar oluşacaktır. Bu uğurda Kültür ve sosyal İşler Müdürlüğü, her kesimden düşünür, araştırmacı, sanatçı ve kültür adamının İlçe halkıyla buluşturulmasını sağlamaktadır.

a. Konferans
b. Seminer
c. Panel 
d. Söyleşi
e. ŞiirGeceleri 
f. Konser
g. Anma  
h. Tiyatro
I. Sinema
İ. Özel Programlar 
J. Kurum İçi Programlar  
k. Tiyatro 
l. Sergi
m. Sempozyum


3) FESTİVAL – ŞENLİKLER – FUARLAR

a. Uçurtma Şenlikleri
Her yıl geleneksel hale gelen uçurtma şenliğinin binlerce  vatandaşımız katılmaktadır.

b.Tantavi Festivali
Her yıl düzenlenen festival kapsamında sinema, tiyatro ve konserlerin yanı sıra bireysel ve takım halinde olarak Açık Hava Satranç Turnuvası düzenlenmekte , ayrıca festivalin devam ettiği sürece Açık Hava Okuma Yazma kursları da açılmaktadır.

c. Yerel Yönetimler Bayramı
28 Mart Yerel Yönetimler Bayramı  etkinlikleri çerçevesinde; Resim sergisi açılışı, Resim ve Hikâye ve Şiir yarışmalarının ödül töreni ve konserler düzenlenmektedir. 
 
d. Ramazan Etkinlikleri
TRT Lojmanları bahçesinde açılan etkinlik çadırında, bir ay süren Ramazan etkinlikleri kapsamında; konserler dışında ayrıca kukla gösterileri, tiyatro oyunları, sinema gösterileri yer almakta , halkımızın yoğun teveccüh gösterdiği etkinlikler alanında; ayrıca  kitap, süs eşyası, oyuncakçı ve benzeri reyonların yer aldığı açık hava fuarı açılmaktadır.

 

e. Kitap Kırtasiye Tanzim ve Satış Günleri Fuarı
Geleneksel hale gelen fuarlarımızdan olan ve Ümraniye Sondurak mevkii Saat Kulesi alanında her yıl  düzenlenen Kitap Kırtasiye Tanzim ve Satış günleri Fuarı’na İlçe dahilinden ve İlçe dışından kırtasiyeci firmalar katılmaktadır.  Bu etkinliğimizin amacı okuyucularımızın kitaplarla ve yazarlarla buluşmasını sağlamak, yapılacak etkinlik içerisinde yer alan sosyal ve kültürel faaliyetlerle halkımıza faydalı olmak, ilçemizin tanıtımına katkıda bulunmak aynı zamanda Öğrenci aileleri ve öğrencilerin ihtiyaçlarını toplu halde karşılayabilmelerine olanak sağlamak ve Ümraniyeli esnafımıza ekonomik canlanmayı sağlamaktır.


B.SPORTİF FAALİYETLER
Ümraniye Belediyesi olarak halkımızın özellikle çocuklarımızın gelişimine katkı   sağlamak, yeteneklerini ortaya koymaları için onlara bir basamak olmak, yaz tatillerini en şekilde değerlendirmek, onları sokaktan alıp sportif faaliyetlere yönlendirmek, açtığımız fıtness salonlarıyla ev hanımlarını spora yönlendirmek ve kurumlar ve birimler arasında kaynaşma, dayanışma ve yardımlaşmayı en üst seviyeye çıkarmaktır.

a.Spor Salonları
Haziran 2007’de açılan Cemil Meriç Gençlik Kültür ve Eğitim Merkezi ve Mehmet Akif Kültür ve Eğitim Merkezi zemin katlarında açılan fitness, aerobik ve kondisyon salonları, son teknoloji aletleri ile donatılmıştır. Namık Kemal Kültür ve Eğitim Merkezinde ise step-aerobik, pilates, karate, tekvando ve wushu (kung fu) kursları verilmektedir. Spor Akademisi mezunu hocaların eğitmenliğinde halkımızın kullanımına sunulan spor salonlarımızdan yüzlerce  kişi yararlanmaktadır.

Yaz Spor Okulları
Yaz spor okulları ile, Ümraniye’de ikamet eden 7-14 yaş arası çocukların yaz tatillerini daha verimli ve anlamlı şekilde değerlendirmelerini temin etmek, sokaktan ve muhtemel sokak alışkanlıklarından etkilenmelerine fırsat vermemek üzere, sosyalleşmelerini ve pozitif anlamda arkadaş grupları ile diyalog kurmalarını sağlamak amaçlanmıştır. Bu bağlamda öğrencilere yaz boyunca spor eğitiminin yanında geziler, piknikler, tiyatro, sinema gösterimleri hizmeti verilmiştir.

Geleneksel Ümraniye Belediyesi Spor Oyunları
Daha önce İlçe Milli Eğitim işbirliğiyle düzenlenen ve ilçede bulunan ilköğretim ve lise okullarının katıldığı, 3.sü  düzenlenecek olan Geleneksel Ümraniye Belediyesi Spor Oyunlarının 2011 yılında kapsamı genişletilmiş ve  Ümraniye İlçe Milli Eğitime bağlı okulların yanı sıra kurumlar arası, dernekler arası ve amatör takımlar arası turnuvalar ve başkanlık koşusu da eklenmiştir.

-Kurumlar Arası Futbol-Voleybol- Masa Tenisi Turnuvaları

İlki 2005 yılında gerçekleştirilen Kurumlar arası futbol turnuvası 2011 yılında kapsamı da genişletilerek Kurumlar Arası Futbol-Voleybol- Masa Tenisi Turnuvasına dönüştürülmüştür.
 Turnuvanın amacı, Ümraniye’de görev yapan kurumlar arasında, tanışma, kaynaşma, dayanışma ve yardımlaşmayı sağlamaktır.

-Dernekler Arası Futbol-Voleybol Tenis Turnuvaları

2011 yılında bir ilk gerçekleştirilerek Ümraniye’de bulunan derneklerin tanışma, kaynaşma ve dayanışmasını sağlamak amacıyla dernekler arası  futbol, voleybol, masa tenisi turnuvaları düzenlenecektir.


C.YAYIN FAALİYETLERİ

Her yıl geleneksel olarak yapılan hikaye yarışmasında dereceye giren eserler, her yıl geleneksel olarak yapılan şiir yarışmasında dereceye giren ve basılmaya layık görülen eserler kitaplaştırılmakta  ve her yıl yapılan geleneksel resim yarışmasında ödül alan ve sergilenmeye layık görülen eserlerden oluşan  resim katalogu basılmaktadır.


D.EĞİTİM FAALİYETLERİ

a.Seviye  Belirleme Sınavı
Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin eğitimine katkı yapmak amacıyla, Ümraniye Belediyesi sınırları içerisinde bulunan lise 3. sınıf öğrencilerine, okul müfredatına uygun konu kavrama, bilgilerini ölçme değerlendirme ve seviyelerini tespit etmeye yönelik “Ödüllü Seviye Belirleme” sınavı düzenlenmiştir. Bu eğitim hizmeti ile amaç; ekonomik şartlar nedeniyle okuyamayan başarılı öğrencilerin okuma gayretlerini arttırarak, eğitimde daha kaliteli neslin yetişmesine hizmet etmektir.

b. Eğitim Rehberlik Standı (ÖSS)
Belediye binamızın önünde, ÖSS’ye giren öğrencilerimize yönelik “eğitim rehberlik
Stantları” kurulmuş ve öğrencilere rehberlik hizmeti verilmiştir.

c. Eğitim Rehberlik Standı (OKS)
Belediye binamızın önünde, OKS’ye giren öğrencilerimize yönelik eğitim rehberlik
stantları kurulmuş ve öğrencilere rehberlik hizmeti verilmiştir.


E.SOSYAL FAALİYETLER
Gerçekleştirdiği bütün etkinliklerde vatandaş memnuniyetini gözeten ve ona göre programlar düzenleyen Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, gündelik hayatın yoğunluğu içerisinde bunalan ve sosyal etkinliklere katılmak için imkân ve zaman bulamayan hemşerilerimizin gezi taleplerini değerlendirmekte ve sahip olduğu imkânları seferber etmektedir. Gezilerde milli ve manevi değerlere sahip, herkesçe kabul gören popüler mekânlar ziyaret edilmekte ve bu geziler sırasında halkımıza çeşitli ikramlar sunulmaktadır.

Müdürlüğümüz, gezi faaliyetleri kapsamında Çanakkale Gezileri ve İstanbul içi Kültür Gezileri düzenlemektedir.

Sosyal Yardım faaliyetleri artık bizim müdürlüğümüzden yapılmamaktadır.  

Müdürlük Haberleri

Ümraniye Belediyesi T.C. Ümraniye Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü
(+90) 216 443 56 00 | 2002-2014 © Ümraniye Belediyesi