PROJELER
Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü
Sosyal Destek Hizmetleri Müdürü
Süleyman Emin KAPLAN
(+90) 216 443 56 00 -1481
(+90) 216 443 56 55
Küçüksu Cad No 133(Aşevi) Atatürk Mah. Fatih Sultan Mehmet Cad. No: 63 PK.34761

Ümraniye Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü 03.04.2007 tarihli 45 sayılı Meclis Kararı ile kurulmuş olup, 07.12.2016 tarih ve 2016/161 sayılı Meclis Kararı ile Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü olarak değişmiştir. Müdürlüğümüzün misyonu gerçek ihtiyaç sahibini yerinde tespit ederek ihtiyaçlarına binaen yardım edilmesini sağlamaktır.

Vizyonu ise ilgi ve yardıma muhtaç tüm ihtiyaç sahibi hemşerilerimizin zor günlerinde ellerinden tutmak, dara düştükleri anda Belediye olarak elimizden geleni yapmaktır.

Yetim öksüz çocuklar, kimsesiz yaşlılar, dul bayanlar, engelli anneleri, şehit aileleri çok zor şartlarda hayatını idame ettirmeye çalışan, tutunacak hiçbir dalı kalmayan, yakınlarının dahi arayıp sormadığı, tüm kapılarının kapandığı umutlarını tamamen yitiren kimsesizler bizim baş tacımızdır...

Büyük hassasiyetle üzerinde durduğumuz yardımlarımızla, ihtiyaç sahibi aileleri buluşturmak ise asli görevimizdir.İnsanlara ihtiyaç duydukları insani yardımı ulaştırarak onurlu bir yaşam sunmaya talibiz.

Bunun için; insanı yardıma muhtaç hale getiren ve mazlum eden tüm faaliyetleri önlemek üzere insanımızın insanca yaşama hakkına katkı yapmak için gerekli çalışmaları sürdürmek, değişen dünyada değişmeyen değerlerin yaşatılmasını sağlamak ve iyiliği her zaman her yerde yaşatmaya öncü olmak bizim misyonumuz arasındadır. Mazlumun sesi olmak tek dileğimiz. Kırık kolunun protezi, sandalyesinin tekerleği, sofrasının sıcak çorbası, yüzünün tebessümü olmak tek bahtiyarlığımızdır.

Tüm bu konularla ilgili incelemeleri büyük bir hassasiyetle yapan, Müdürlük bünyesine gelen müracaatları en ince ayrıntısına kadar değerlendiren, tahkik ettiği konuyu bir yerden değil birkaç yerden araştıran, diğer kurum ve kuruluşlarla irtibatta olan Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalarla ilgili donanımlı ve detaylı bir veri tabanına sahiptir.

YARDIM SANDIĞI SANDIGI

Ümraniye Belediyesi Yardım Sandığı 1 Nisan 2004 tarihinde 1580 Sayılı Belediye Kanununun 15.maddesinin 71.fıkrasında belirtilen hususlar dâhilinde Sayıştay’dan alınan onay ve Belediye Başkanlığı oluru sonucunda Belediye adına her türlü sosyal yardım başvurularını alarak kanun, mevzuat ve yönetmeliğe uygun şekilde yardımların yapılması ve yardımların ulaştırma işini organize eden birimdir.

Ümraniye İlçe sınırları içerisinde ikamet eden ihtiyaç sahibi ailelere, nakdi ve ayni yardım yapılarak vatandaşlarımızın Sosyal Refah düzeyine ulaşmalarına destek olunmaktadır. İhtiyaç sahiplerinin yaptığı başvurular neticesinde tahkikat ekiplerimiz Sosyal İnceleme Raporları tanzim ederek bu raporlar sonucunda değerlendirmeler yapılır. 

Müracaat ve Danışma Hizmeti

İhtiyaç Sahibi Ailelerin müdürlüğümüze bizzat gelmeleri, 444 9 822 nolu danışma hattımız üzerinden ya da e-mail, muhtarlıklar ve çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları (STK) vesilesi ile  ulaşmaları sonucu başvuruları işleme alınmaktadır. Vatandaşlarımızın müracaat işlemleri tamamlandıktan sonra mahallelere göre tasnif edilip saha çalışma ekiplerimize teslim edilerek şahsın ekonomik ve sosyal durum tespit süreci başlatılır.

Saha Çalışması

Müdürlüğümüz tarafından görevlendirilen tahkikat personellerimiz, müraacatları alınan ve SOYBİS incelemeleri tarafımızdan yapılan şahısların adreslerine ziyaret gerçekleştirmektedirler. Vatandaşın sosyal ve ekonomik durumu hakkında komşularından, çevre esnaftan, mahalle muhtarlarından bilgi alarak, bunların sonucunda da vatandaş ile bizzat ikametgâhında görüşerek, haklarında sosyal inceleme raporu tanzim edilmektedir.

Veri Girişi

Sosyal yardıma başvuran kişi ve hanelere ilişkin verilerin toplanması, kaydedilmesi, engelli, yaşlı, şehit, yetim ve ihtiyaç sahibi ailelerin veri tabanlarının oluşturulması, yardım bilgilerinin bütüncül bir şekilde yönetilmesi ve vatandaşa yönelik hizmetlerde kalite, etkinlik ve verimlilik artışının sağlanması amacıyla 2011 yılında Web tabanlı veri girişi sistemine geçilmiştir.

Veri girişi personel performans hedefleri, iş kapasitesi ve faaliyet alanlarını dikkate alarak günlük, haftalık, aylık, yıllık çalışma planları hazırlar ve bu planların uygulanmasını sağlar. Müdürlüğün performans hedefleri ile bütçesine göre bir yıl boyunca kullanılan kaynaklar ve yapılan faaliyetleri gösteren “Yıllık Faaliyet Raporu”nu hazırlama noktasında veri kaynağı oluşturur.

GIDA YARDIMLARI

Ekmek Yardımı

Belediyemiz temel ihtiyaçların en başında gelen ekmek konusunda ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek vermektedir. Sosyal Destek Kartı uygulaması ile ekmek ihtiyacı olan vatandaşlarımız ilçe sınırlarımızdaki herhangi halk ekmek büfesinden ailedeki kişi sayısınca günlük ekmeklerini temin edebilmektedir. Ekmek yardımı özellikle 1. ve 2. derece ihtiyaç sahiplerine yapılmaktadır. 

GİYİM YARDIMLARI

Yetim ve Öksüz Giyim Yardımı

Her yıl zengin-fakir ayrımı yapılmaksızın ailelerin yetim ve öksüz çocuklarına Ramazan Bayramı öncesi giyim yardımı yapılmaktadır. Bu doğrultuda ailelere verilen Sosyal Market Kartları ile Belediyemize ait olan Sosyal Marketten giyim ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Okul Kıyafeti Yardımı

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz okul çağındaki ihtiyaç sahibi çocuklara okul kıyafeti temin etmesi ile aile bütçelerine katkı sağlayarak çocukların okullarına daha büyük heyecanla başlamasına vesile olmaktadır. Eğitim-öğretimin ülkemiz ve bireyler için çok önemli olduğu bilinciyle çocuklarımızın eğitim geleceği için elimizden gelen desteği sağlamaya çalışmaktayız. 

NAKİT YARDIMI

Nakit Yardımı Ümraniye Belediyesi Yardım Sandığına kayıtlı olan 1. ve 2. Derece ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza belirli periyodik zamanlarda yapılmaktadır.

Encümen Kararı İle Yapılan Nakit Yardımı

Çeşitli konularda mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızın aciliyet gerektiren durumlarında (sel, yangın, deprem, amansız hastalık vb.) mağduriyetlerinin bir nebze giderilebilmesi için yapılan nakdi yardımlardır. Yardım taleplerinin tahkikat ve SOYBİS incelemeleri akabinde Encümen görüşüne sunulması ve encümen üyelerinin durum değerlendirmeleri neticesinde ihtiyaç düzeyine göre nakdi yardım yapılmaktadır.

Asker Aile Yardımı

Asker Maaşı, oğlu ya da eşi askerde olan muhtaç vatandaşlarımızın Müdürlüğümüze başvuru yapması sonucu ekiplerimizin yaptıkları tahkikatlar neticesinde askerin ailesine verilen ve askerde görevde olduğu 12 ay boyunca ilgililerin hesaplarına yatırılan yardımdır. Asker Aile Yardımı 4109 Sayılı Kanuna istinaden yapılmaktadır.

ENGELLİ YARDIMLARI

Tekerlekli-Akülü Sandalye Yardımı

Yardım Sandığına başvuran, ekonomik zorluklar yüzünden tekerlekli sandalye alamayan vatandaşlarımıza akülü ve tekerlekli sandalye yardımı yapılmaktadır. Talebi olan vatandaşımızdan ‘Tekerlekli sandalye ya da akülü tekerlekli sandalye kullanması uygundur’ ibareli Sağlık Raporu istenmektedir. Uygun raporu olan ve belediyemize müracaat eden tüm ihtiyaç sahiplerine bu yardım yapılmaktadır. İlçemizde engelli birey olmanın dezavantajlarının yok edilmesi adına her türlü imkân sağlanmaktadır. 

Hasta Bezi Yardımı

Yardım Sandığımıza başvuru yapan engelli, yatalak hasta ve ihtiyaç sahibi olup bez talebinde bulunan ailelere tarafımıza rapor ibraz etmeleri neticesinde hasta ve çocuk bezi yardımı yapılmaktadır. Bu yardımlar aylık 60 âdete tekabül edecek şekilde her ay düzenli olarak verilmektedir.

SÜNNET / SÜNNET ŞÖLENİ

Belediyemiz dar gelirli ve yardıma muhtaç ailelerimizin çocuklarını düzenlediği sünnet organizasyonu ile sünnet ettirmekte ve akabinde belirlenen zamanda toplu şölen gerçekleştirerek kutlamaktadır. Çocuklarını sünnet ettirmek isteyen dar gelirli ailelerimiz başvuru evraklarını Belediyemizin ilan ettiği tarihlerde Müdürlüğümüze getirmektedir. Müteakip ay içerisinde belirtilen gün ve saatte çocuklarımızın sünnet operasyonları gerçekleştirilmektedir. Sünnet olan çocuğumuza sünnet kıyafeti tam takım olmak üzere verilmektedir.

EĞİTİM YARDIMLARI

Kırtasiye ve Çanta Yardımları

Belediyemiz her fırsatta eğitime destek olmakta, eğitim konusunda öğrencilerin daha donanımlı ve iyi şartlarda yetişmeleri için gayret göstermektedir. Okulların açılmasıyla birlikte bazı dar gelirli ailelerin çocukların okul masraflarını karşılamakta güçlük çekmesi sebebiyle ilköğretim öğrencilerine yönelik, çanta ve kırtasiye malzemeleri yardımı yapılmaktadır. 

HALİL İBRAHİM SOFRASI AŞEVİ

Sıcak Yemek Dağıtımı

Evinde yemek pişirecek kimsesi olmayan ya da engelli, yatalak ve çok yaşlı ailelere yönelik sıcak yemek hizmeti veren bir birimdir. Aşevimizde günlük 1000 kişilik yemek pişmekte ve pişen yemekler tespit edilen ailelerin kapısına kadar özel araçlarımızla götürülmektedir. Yılın 365 günü kesintisiz ihtiyaç sahiplerine sunduğumuz hizmetlerimizden biridir.

Yemeklerin sağlıklı ve kaliteli olmasına özen gösterilmektedir. Yemekler belirli ailelerin hastalık durumları ve istekleri göz önünde bulundurularak son derece steril bir ortamda kalori ayarına göre hazırlanmaktadır. En kaliteli ürünlerden hazırladığımız yemeklerimiz ile ihtiyaç sahiplerinin gönül sofralarına misafir olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Taziye Yemeği

İlçemiz sınırları içerisinde yakınlarını kaybeden ailelerimizin üzüntülerini paylaşmak ve acılı günlerinde yanlarında olabilmek amacıyla Aşevimizde taziye yemekleri hazırlanmaktadır. Her cenaze için et kavurma, pilav ve ayran ikramı hazırlanarak Taziye Ekibimizce cenaze yakınlarına takdim edilmektedir.

İftar Yemeği

Ramazan ayı süresinde müdürlüğümüzce belirlenen 6 farklı noktada iftar yemeği ikramı yapılmaktadır. Ayrıca tüm Ümraniyeli vatandaşlarımızı 4 farklı noktada kurduğumuz açık hava iftar programlarında buluşturarak sevgi, saygı ve kardeşliği aynı sofralarda paylaşmaktayız.

Aşure Dağıtım Programı

Her yıl geleneksel olarak Muharrem ayında yapılan aşure dağıtım programımızda bu yıl 16 farklı noktadan hizmet vererek 60.000 vatandaşımız ile kardeşlik bağlarımızın pekişmesini sağlıyoruz.

TAZİYE HİZMETİ

İlçemiz sınırları içerisinde yakınlarını kaybeden ailelerimizin üzüntülerini paylaşmak ve acılı günlerinde yanlarında olmak amacıyla erkek ve bayan hocalardan oluşan ekibimiz cenaze evlerine 365 gün taziye ziyareti gerçekleştirmektedir. Taziye ekibimiz İ.B.B. Cenaze İşleri Müdürlüğü ile koordineli çalışma yürüterek, vefat eden vatandaşlarımızın kişisel bilgileri ile cenazenin kaldırılacağı cami ve defin yapılacak mezarlık bilgilerini Karacaahmet mezarlıklar müdürlüğünden temin etmektedir.

Taziye için gidilen cenaze evlerinde, Kur’an-ı Kerim’den Ayet-i Kerime’ler okunarak, Peygamber Efendimiz’ den (s.a.v) tavsiye ve nasihatler cenaze evinde bulunan cenaze yakınlarına aktarılmaktadır.

Aşevimizde hazırlanan pilav, kavurma, kapalı ayran, tabldot tabak, çatal kaşık setinden oluşan yemek ikramı cenaze evine ulaştırılmaktadır.

Taziye ekibimiz tarafından cenazelerinin kaldırılacağı camiye 1 adet 30 kişilik otobüs görevlendirilmesi yapılmaktadır.

SOSYAL MARKET

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüzde kayıtlı yardıma uygun görülmüş yoksul, muhtaç ve ekonomik zorluklar çeken vatandaşlarımıza mağduriyetleri göz önünde bulundurularak 1.derecelere her ay, 2.derecelere iki ayda bir, 3.derecelere üç ayda bir alışveriş yaptırılarak temel ihtiyaçları olan gıda, giyim, temizlik malzemeleri karşılanmaktadır.

Alışveriş yapan vatandaşlarımız sosyal marketimizin servis araçlarıyla adreslerine yakın servis güzergâhından alınarak alışverişleri sonrası evlerine kadar bırakılmaktadır.

SURİYELİ VATANDAŞLARIMIZ

Suriye’ de 3 yıldır devam eden iç karışıklıklar ve yaşanan savaş neticesinde milyonlarca insanın yerlerinden yurtlarından göç ederek çevre ülkelere sığınmalarına, çocukların öksüz ve yetim, eşlerin dul, anne babaların garip ve yardıma muhtaç konuma düşmelerine neden olmuştur.

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz ‘Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir’ Hadis-i Şerif’inden yola çıkarak Suriyeli kardeşlerimizin gıda, giyim, temizlik, ev eşyası, yakacak vb. ihtiyaçlarını karşılayarak yaralarına bir nebze merhem olmaya çalışmaktadır.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı ve İstanbul'daki AK Partili ilçe belediyelerinin işbirliği ile Suriyeliler için başlatılan "Üşüyorum Yardım Edin!" Kampanyası'na, Ümraniye Belediyesi de 4 tır dolusu yardım malzemesi ile destek verdi. Tırlar dualarla Şanlıurfa'daki sığınmacı kampına gönderildi.

BOSNA HERSEK’ E KARDEŞ ELİMİZİ UZATTIK

Bosna Hersek’te yaşanan sel felaketinin ardından bölgede yaraların sarılması için Türkiye genelinde seferberlik başlatılırken, yaptığı yardımlarla adından sıkça söz ettiren, Ümraniye Belediyesi 2 tır dolusu yardım malzemesini Bosna Hersek’e gönderdi.

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) öncülüğünde Ümraniye Belediyesi, Bosna Hersek ve civarında yaşanan sel felaketi nedeniyle, birçok insanın hayatını kaybettiği bölgeye yardım elini uzattı. Ümraniye Belediyesi başta olmak üzere, Modoko sitesi, Keyap sitesi ve Gençler plastik ’in katkılarıyla hazırlanan, yardım malzemelerini taşıyan tırların içinde, içme suyundan gıda paketine, giyim eşyalarından battaniyeye, yiyecekten giyeceğe, mobilya malzemesinden inşaat malzemelerine, hasta ve çocuk bezlerine kadar birçok acil yardım malzemesinden oluşan 25 bin parça yardım malzemesi, Ümraniye Meydan’dan Bosna Hersek’e gönderildi. Ümraniye Meydanı’ndan hareket eden tırları, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın yanı sıra, belediye başkan yardımcıları, Ak Parti İlçe Başkan yardımcıları, meclis üyeleri, birim müdürleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş hayır dualarıyla Bosna Hersek’e uğurladı. 

T.C. Ümraniye Belediye Başkanlığı -- Copyright 2014 ©beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari