AnasayfaSite HaritasıİletişimEnglishArama

Hızlı & Güvenli Belediye

İnternet Belediyeciliği hizmetimizi kullanarak:

işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Belediye Telefonunuzda

Telefon Belediyeciliği hizmetimiz sayesinde:

Bulunduğunuz Yer:   Anasayfa » Projeler » Halkla İlişkiler » Zabıta Hizmet Projeleri
Halkla İlişkiler

Paylaş

Sitemizin içeriklerini yakınlarınız ile paylaşabilirsiniz

Zabıta - Semt Pazarı Düzenleme Projesi


      Ümraniye Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından uygulaması gerçekleştirilen ‘‘Semt Pazarı Düzenleme Projesi’’ ile birçok konuda mağduriyet ve şikâyetler giderilmekte, vatandaşlarımızdan olumlu tepkiler alınmaktadır.
     Bu projeye göre, Ümraniye semt pazarında tüm tezgâhların mevcut yerleri belirlenmiş, alışveriş yapılırken tezgâhın önünde ve asfaltın üstünde görülebilen bir noktaya, her tezgâha ayrı bir numara verilmek suretiyle, numaralandırma sistemi getirilmiştir. Vatandaşlarımızın herhangi bir olumsuzluğun görülmesi neticesinde pazar esnafıyla karşı karşıya gelmesinin önüne geçilerek pazar tezgâhı numarasıyla Müdürlüğümüze şikâyet yolu açılmış, pazar içerisinde rahat hareket edilebilmesi için 4 adet meydan denilebilecek geniş alan bırakılmış ve bu suretle pazar tezgâh alanları nizam ve intizamın sağlanması maksadıyla çizilmiştir.

     Bu uygulamanın sebeplerini şöyle sıralayabiliriz;


- Ümraniye merkez semt pazarının yoğun olmasına mukabil, vatandaşlarımızın daha rahat ve nizamlı bir ortamda alışveriş yapabilmelerine imkân sağlamak.

- Vatandaşlarımızın kendi evlerine ve işyerlerine geçişini kolaylaştırmak.

- Pazarcı esnafının tezgâh hududunu bilmesi ve pazar esnafları arasında çıkabilecek herhangi bir uyuşmazlığın önüne geçmek.

- Pazar tezgâhlarının belli bir nizam ve intizam içerisinde çalışmasını sağlamak.

- Pazar sıkışıklığından dolayı hırsızlığın, kapkaçın ve bayanlara uygunsuz davranışlarda bulunulmasının önüne geçmek.


Bunun yanı sıra, Ümraniye semt pazarının muhtelif yerlerine konulan tartı aletleriyle vatandaşlarımızın aldığı ürünleri ikinci kere tartmasına imkân sağlanmış, eksik tartma sonucu oluşabilecek haksız bir kazanca mani olunması amaçlanmıştır.


Semt pazarında bütün tezgâhlar gezilmekte, ürün etiketlerinin tezgâhların görünen bir yerinde durması sağlanmaktadır. Bu nispetle vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilmekte, düzenli bir sistem içerisinde alışverişe imkân sağlanmaktadır.


Semt Pazarlarında görülen görüntü ve gürültü kirliliğine karşı pazar esnafı sürekli denetlenmekte ve bağırarak satış yapan esnaflar uyarılmaktadır.

Vatandaşlarımızın semt pazarı içerisinde kolay hareket etmesini engelleyen seyyar satıcılara müdahale edilmekte, halkımızın rahat bir ortamda alışveriş yapması sağlanmaktadır.


Semt Pazarlarının açılış ve kapanış saatlerine büyük bir titizlik içerisinde yaklaşılarak, yaz-kış açma ve kapama saatleri uygulamasına riayet edilmektedir. Sabah saat 07.00’de tezgâh kurma ve akşam karanlık çöktüğünde toplama vakitleri takip edilerek, kapanış saatinde, tezgâhlar pazar esnafına kaldırtılmakta ve Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün çalışma yapmasına imkân sağlanmaktadır. Bu uygulamalar neticesinde bölgede oturan vatandaşların evlerine ve işyerlerine kolayca girmeleri ve söz konusu pazaryerinin normal seyrine dönmesi sağlanmaktadır.


 Zabıta Müdürlüğümüz, bu uygulamalar kapsamında yapılan çalışmalarla Ümraniye halkının teveccühünü kazanmış, uygulamanın çok yerinde olduğu tespitlerini bizzat Ümraniye halkından duyarak projenin önemine vurgu yapmıştır.


Bu proje, Semt Pazarı sorunlarının çözümüne sadece bir başlangıç olup, sorunlara kalıcı çözümler getirmek üzere çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.


Ümraniye Belediyesi T.C. Ümraniye Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü
(+90) 216 443 56 00 | 2002-2014 © Ümraniye Belediyesi