AnasayfaSite HaritasıİletişimEnglishArama

Hızlı & Güvenli Belediye

İnternet Belediyeciliği hizmetimizi kullanarak:

işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Belediye Telefonunuzda

Telefon Belediyeciliği hizmetimiz sayesinde:

Bulunduğunuz Yer:   Anasayfa » Projeler » Fen İşleri & Ulaşım & Destek » Metro (İBB)
Fen İşleri & Ulaşım & Destek

Paylaş

Sitemizin içeriklerini yakınlarınız ile paylaşabilirsiniz

Üsküdar-Ümraniye-Dudullu-Çekmeköy Metrosu geliyor...

İstanbul’u demir ağlarla ören Büyükşehir Belediyesi, Üsküdar-Altunizade-Ümraniye-Dudullu-Çekmeköy Metrosu için ihaleye çıkıyor.

İstanbul’da toplu taşıma ağını genişletmek için yapılan çalışmalara bir yenisi daha ekleniyor. Anadolu yakasının ikinci metro ağı olan Üsküdar-Altunizade-Ümraniye-Dudullu-Çekmeköy Metrosu ihale aşamasına geldi. Büyükşehir Belediyesi tarafından daha önce temeli atılan Kadıköy-Kartal Metrosu, 4. Levent-Darüşşafaka Metrosu ve Otogar-Bağcılar Hafif Metrosu’nda inşaat çalışmaları hızla sürüyor.

Anadolu yakasının trafik sorununa önemli ölçüde çözüm getirecek olan Üsküdar-Altunizade-Ümraniye-Dudullu-Çekmeköy Metro Projesi’nin inşaatın başlamasından sonra 4 yılda tamamlanması hedefleniyor. 5 ayrı noktadan karşılıklı olarak başlatılacak metro kazısı için 24 saat esasına göre çalışılacak.

Toplam 17 kilometrelik bir uzunluğa sahip olacak Üsküdar-Ümraniye-Dudullu-Çekmeköy Metrosu, Üsküdar vapur iskelesi önünden başlayacak. Capitol Alışveriş Merkezi, Altunizade, Çamlıca, Kısıklı, Ümraniye, Alemdağ, Dudullu Şile Yolu Kavşağı ve Çekmeköy güzergahında çalışacak.

Delme tünel teknolojisi ile yapılacak olan metroda 2 kilometre depo alanı ve 16 adet istasyon bulunacak. Çalışmalar tamamen yerin altında sürdürüleceği için trafik sıkışıklığı ve çevreye hiçbir rahatsızlık verilmeyecek. Saatte tek yönde 45 bin yolcu taşıyacak olan metroda 6 dizili vagonlar kullanılacak. Üsküdar-Dudullu-Çekmeköy Metrosu’nun yapımına 2011 yılı içerisinde başlanması planlanıyor


Ümraniye Belediyesi T.C. Ümraniye Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü
(+90) 216 443 56 00 | 2002-2014 © Ümraniye Belediyesi